Inspektoři odhalili nepoctivého prodejce uhlí. Zákazníkovi vezl o metrák méně paliva, než bylo objednáno. (Ilustrační snímek)

Inspektoři odhalili nepoctivého prodejce uhlí. Zákazníkovi vezl o metrák méně paliva, než bylo objednáno. (Ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Inspektoři na Domažlicku odhalili nepoctivého prodejce uhlí

  • 0
Česká obchodní inspekce odhalila na Domažlicku nepoctivého prodejce uhlí. Když kontroloři nechali převážit náklad, ukázalo se, že auto zákazníkovi veze o celý metrák paliva méně, než bylo objednáno. Podnikatele teď čeká pokuta.

Kontroloři obchodní inspekce před několika dny na Domažlicku zastavili nákladní auto naložené uhlím a nechali náklad převážit. Záhy zjistili, že na korbě je podstatně méně paliva, než podle dokumentů mělo být.

"Chybělo sto kilogramů uhlí, zákazník by byl poškozen o 315 korun," řekl ředitel obchodních inspektorů pro Plzeňský a Karlovarský kraj Milan Javorský.

Šofér se musel s nákladním autem vrátit zpátky do skladu, kde do korby nasypali chybějící metrák, teprve pak mohlo odjet k zákazníkovi. "Podnikatele pochopitelně čeká správní řízení a pokuta," uvedl Javorský.

Tomáš Janko doma topí v kotli hlavně dřívím. Přesto si před každou zimou nechá přivézt asi tunu uhlí. "Je to pro jistotu do zásoby, kdyby byla zima hodně tuhá," říká.

Ještě před 15 lety topil hlavně uhlím, za zimu ho spálil i 60 metrických centů, tedy šest tun. "Občas jsem míval pocit, že čím víc za uhlí platím, tím je hromada menší. Ale jak jsem to měl převážit, když už byla hromada složená na dvoře a na korbě auta se to nedalo odhadnout? Dneska mi složení deseti metráků uhlí trvá asi hodinu," odhaduje Janko.

Podle inspektorů ale existují způsoby, jak se při nákupu uhlí nenechat ošidit. Když si uhlí objednáváte, třeba i prostřednictvím internetu, určitě přesně specifikujte, jaký druh chcete dovézt.

"Typ paliva, množství mouru, jeho výhřevnost nebo vlhkost jsou obvykle uvedené v katalozích přímo od jednotlivých výrobců paliv. Dopředu se s nimi dobře seznamte a podle nich vybírejte. Pokud dodané uhlí těmto parametrům nevyhovuje, reklamujte jej," radí Milan Javorský.

Jak si ale zákazník ohlídá, že mu domů přivezou na korbě náklaďáku skutečně tolik uhlí, kolik si objednal? "Můžete trvat na tom, že chcete být přímo u vážení auta s nákladem určeným pro vás," radí šéf inspektorů Milan Javorský. To je podle nich zřejmě jediný způsob, jak si hmotnost nákladu ohlídat.

Když vám doma z náklaďáku vysypou uhlí a auto odjede, těžko pak budete vážit každou nabranou lopatu nebo kolečko při uskladňování několikatunové hromady před zimou.

Nepoctivé prodejce uhlí odhalili inspektoři už před 14 roky

Jaroslav Novák, který prodává palivové uhlí v Rabí, k tomu říká, že u nich nejprve zváží prázdné přijíždějící auto a znovu ho převáží, když naložené odjíždí.

"Máme cejchovanou váhu s elektronickým displejem, takže vážíme přesně. Zákazník má možnost u vážení být, a pokud má pochybnosti o nákladu, který mu dovezeme, může požadovat převážení naloženého auta. Domluva je většinou taková, že když je vše v pořádku, zaplatí dopravu navíc, pokud je hmotnost nákladu nesprávná, má fůru zdarma," říká Novák.

Chybějící metrák uhlí na korbě nákladního auta, jež veze palivo konečnému zákazníkovi, je ale podle něj moc. Rozdíl sto kilogramů je prý možný snad jen u plně naloženého kamionu, kdy se při dlouhé cestě mění vlhkost uhlí a tím i hmotnost nákladu.

Podobný nepoctivý prodej paliva zaznamenali inspektoři v Plzni už před 14 lety. I tehdy chybělo na korbě nákladního auta sto kilogramů uhlí a to hned ve dvou případech. Ředitel nepoctivé firmy tehdy tvrdil, že se žena odpovědná za vážení jen spletla. Fakt, že se totéž opakovalo dvakrát po sobě a vždy chybělo stejné množství koksu, nepovažoval za důkaz o úmyslném šizení zákazníků.