Znalec historie Václav Fišer u modelu hradu Radyně, který zobrazuje podobu...

Znalec historie Václav Fišer u modelu hradu Radyně, který zobrazuje podobu stavby v roce 1361. | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

Model ukazuje Radyni, jak ji neznáme. Mívala dvě věže i padací mosty

  • 2
Podobu hradu Radyně tak, jak vypadal ve 14. století, zachycuje model, který mohou od letoška vidět návštěvníci této dominanty Plzeňska. V prostorách zříceniny si prohlédnou, jaké měl hrad kdysi brány, padací mosty, obranné příkopy a také věže, které byly původně dvě.

"Trvalo to dlouhá léta, než se tento záměr podařilo uskutečnit. Jsme rádi, že se velké úsilí konečně letos vyplatilo," řekl Václav Fišer, jeden z nejzapálenějších obdivovatelů hradu, badatel a znalec historie.

Tomu, aby mohla být maketa hradu v prostorách zříceniny vystavena, totiž velmi dlouho bránily technické problémy.

"Bohužel nevyhovovala věž, protože sem pršelo. Opravit se musela třikrát. Potíže byly i s tím, že místnost neměla zasklená okna a střílny. Obojí se nejprve muselo zasklít. A všechny tyto okolnosti se sešly až teď," vysvětluje Václav Fišer.

Model představuje památku podle podložených archeologických průzkumů a zbytků staveb. "Studie byla vytvořena po rekonstrukci a záchraně hradu, která se uskutečnila mezi léty 1922 a 1928," informuje badatel.

Prohlédnout si je možné brány a přístupy k hradu, padací mosty, obranné příkopy a také věže, které byly původně dvě.

"Hrad byl zvláštní tím, že šlo o import lucemburské architektury do českého prostředí. Radyně, která byla založena jako Karlskrone, Karlova koruna, patřila k novému typu hradu, kdy obytné věže a palác tvořily celek," popisuje.

Obě věže stály proti sobě a uzavíraly palác. "Podobný hrad je v Čechách už jen jeden, shodou okolností také západočeský Kašperk," dodává Fišer.

Autorem modelu, vyrobeného jako kašírovaná skořepina, je Milan Novobílský. Novou atrakci Radyně zakoupilo město Starý Plzenec i díky dotaci Plzeňského kraje.

Hrad Radyně se může pochlubit i dalšími novinkami. Mezi ně patří třeba schodiště do bašty a také okružní cesta kolem hradu.

"Do budoucna bychom chtěli udělat expozici ke všem šesti hradům, které císař Karel IV. nechal postavit a pojmenovat podle sebe, a mezi něž patřila i Radyně," doplňuje Fišer.