Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Romana Navarová, iDNES.cz

Houby jedovaté, zapařené i zapité mlékem. Už teď je víc otrav než obvykle

  • 48
Víc otrav houbami než v uplynulých sezonách hlásí už teď lékaři v Plzeňském kraji. MF DNES zjistila, že nejméně v jedenácti případech museli lidé vyhledat lékařskou pomoc kvůli zdravotním potížím po jejich požití.

V Domažlické nemocnici obvykle bývá jeden až dva případy za sezonu, v Klatovské do pěti případů, toto množství už však obě nemocnice vyčerpaly během června. Uvedl to Jiří Kokoška, mluvčí Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, kam obě nemocnice patří.

Dva případy hlásí i Stodská nemocnice a další dvě otravy eviduje také Fakultní nemocnice v Plzni.

V Klatovské nemocnici ošetřili dva manželské páry a jednoho muže, kteří houbařili nezávisle na sobě.

U všech pěti lidí byla s největší pravděpodobností důvodem otravy záměna muchomůrky růžovky neboli masáku za muchomůrku tygrovanou, známou také pod názvem panterová. Ta je prudce jedovatá. Nemocnice totiž případy konzultovala s odborníkem na jedovaté houby.

Po požití muchomůrky tygrované měli lidé halucinace

Všichni pacienti byli hospitalizovaní dva až tři dny na jednotce intenzivní péče, nakonec jeden den strávili kvůli monitorování zdravotního stavu na standardním lůžku.

Zajímavostí je to, že všichni postižení o sobě říkali, že jsou zkušení houbaři. „U houbaře, který masáky zná, nemůže k záměně dojít, jinak by to musela být nepozornost,“ uvedl mykolog Libor Hejl z Nezvěstic.

Dva lidé skončili ve fakultní nemocnici na metabolické jednotce intenzivní péče. Také zřejmě po požití muchomůrky tygrované. „Stěžovali si na halucinogenní stav,“ uvedla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Z otravy podle mluvčí nakonec vyvázli bez následků.

Problémy způsobily i jedlé houby, které byly zapařené

V Domažlické nemocnici ošetřili dvě ženy. Jedna strávila kvůli otravě houbami dva dny na jednotce intenzivní péče, druhá snědla sice jedlé houby, ale protože byly starší a zapařené, následkem byly bolesti břicha a nevolnost.

Do Stodské nemocnice zamířili dva houbaři, kterým se přitížilo kvůli jedlým houbám. Jednomu se vymstilo, že jedlé houby zapil mlékem. Skončilo to krátkou hospitalizací, druhý pacient s bolestmi břicha byl ošetřen jen ambulantně.

Krajští záchranáři vyjížděli kvůli podezření na otravu houbami letos celkem osmkrát, z toho šestkrát během června. Kromě jednoho houbaře, kterému bylo 39 let, byli všichni v seniorském věku od 63 do 84 let. Nejvíce případů bylo na Klatovsku. Podle Ptáčkové nebyl žádný z pacientů v době převozu v přímém ohrožení života.