Závod snowboardistů a lyžařů Horsefeathers Iron Jam 2012 v Železné Rudě.

Závod snowboardistů a lyžařů Horsefeathers Iron Jam 2012 v Železné Rudě. | foto: Jiří Koptík

V Železné Rudě létali vzduchem jezdci na snowboardech a lyžích

• 0
Poslední sobota roku 2012 patřila v Železné Rudě druhému ročníku závodu snowboardistů a lyžařů Horsefeathers Iron Jam. Odvážní jezdci létali nad hlavami diváků přímo v centru horského městečka.

Atraktivní podívaná přilákala řadu zvědavců. Někteří z nich přišli cíleně, ale mnohé z návštěvníků Železné Rudy přivábila atmosféra závodu.

"Troufnu si tvrdit, že finálové jízdy viděla tak tisícovka lidí," uvedl jeden z pořadatelů a spíkr závodu Riči Brož. Návštěvnost tak předčila loňský první ročník. "Všechno vyšlo. Počasí bylo krásné, svítilo sluníčko," pochvaloval si Brož.

Na trať se postavilo celkem 28 závodníků, mezi nimi i jedna dívka. Do finále postoupilo po pěti lyžařích a snowboardistech.

Nejmladším účastníkem byl jedenáctiletý Ladislav Hrstka, který skončil mezi snowboardisty na třetím místě. Stejnou příčku mezi lyžaři obsadil jenom o dva roky starší Vojtěch Břeský.

Z vítězství se radovali František Jetmar mezi lyžaři a Tomáš Běl na snowboardu, druhé příčky obsadili Daniel Koudelka (lyže) a Jan Lohynský (snowboard).

"Jezdci předváděli těžké triky, třeba salta s otočkou. Lidi se náramně bavili," těšilo Brože.

V uzavřené Belvedérské ulici v centru Železné Rudy vznikl uměle vytvořený street park se dvěma překážkami. Sníh tam pořadatelé naváželi už od pátečního dopoledne, protože ani Železné Rudě se nevyhnula obleva.

Rozjezdová rampa končila na nákladním automobilu Praga V3S a připojeným valníkem. Trať byla kvůli bezpečnosti uzavřena balíky sena.

"V reálu to vypadalo tak, že jezdec naskočil na valník, zajel do korby a na jejím konci se nechal vystřelit přes kabinu," popisoval Brož na webových stránkách závodu Horsefeathers Iron Jam 2012. Po závodech se uskutečnila afterparty v železnorudském Clipu.