Zákazníci hodinových manželů chtějí pomoci nejen v domácnosti. Často požadují i údržbu zahrady. (Ilustrační snímek)

Zákazníci hodinových manželů chtějí pomoci nejen v domácnosti. Často požadují i údržbu zahrady. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Hodinový manžel složí skříň i okope záhon. Volají ho mladí i důchodci

  • 5
Nejen zaneprázdnění a málo zruční klienti využívají služeb hodinových manželů. Na pomoc si je volají třeba důchodci, kteří neradi pracují ve výškách, či lidé, kterým chybí potřebné nářadí. Tyto služby nabízí v Plzeňském kraji několik desítek mužů.

Kdo je typickým klientem hodinových manželů? To lze pojmenovat jen velmi obtížně. Zájem o jejich práci ale skutečně je. Volají muži i ženy, rodiny, starší i mladší lidé.

"Domněnka, že budou častěji volat ženy, u mě vůbec neplatí. Z 80 procent volají muži. Potřebují udělat třeba nějakou práci, kterou by sami zvládli, nemají na ni však čas. A žena už nechce dál čekat," líčí jeden ze scénářů Jan Šveňha, který pracuje jako hodinový manžel na plný úvazek.

Většina řemeslníků však má poskytování podobných služeb jen jako přivýdělek ke své profesi.

Další řemeslník Petr Brabec pozoruje, že mu častěji volají ženy. Například ty, které jsou rozvedené, nebo ty, jejichž manžel opravy v domácnosti nestíhá.

To Miroslavu Horovi se ozývají především starší lidé. Buď nemají potřebné nářadí, častěji však proto, že nechtějí kvůli opravám do výšek, třeba na štafle.

A Josef Větrovec přidává dalšího možného klienta. Rodina, která by sice úkony v domácnosti zvládla sama, ale raději si zaplatí někoho, kdo tuto práci udělá za ně a oni budou mít čas na jiné aktivity. "A nebo si jen nechtějí kupovat nářadí," dodává.

Vyvrtal dvě díry a odjel

Záběr úkonů, kteří hodinoví manželé nabízejí, je široký. "Samozřejmě jsou i některé případy, které dokáží překvapit. Jednou jsem přijel asi k 40letému pánovi, který mi dal do ruky vrtačku s tím, že potřebuje vyvrtat dvě díry. To jsem udělal a zase jsem jel," líčí s úsměvem Petr Brabec.

Josef Větrovec jednou nahazoval pojistky. "To byl opravdu nejjednodušší úkon, který jsem kdy dělal. I když jsem pánovi po telefonu popsal, co má udělat, neporadil si s tím. Je pravda, že ty jističe byly špatné a nešly nahodit úplně hladce. Ale říkal jsem mu, kde ten problém asi bude," popisuje Josef Větrovec.

Do řady "kuriózních" zakázek by se dala přiřadit i výměna zámkové vložky. "Myslel jsem si, že tohle zvládne každý. Někdo ale nemá potřebné nářadí a raději se do takovéto práce nepouští," zamýšlí se Jan Šveňha a dodává, že naopak největší jeho zakázkou byla kompletní rekonstrukce bytu, včetně obložení koupelny, vymalování bytu, položení podlahy a smontování nábytku.

Běžně však hodinoví manželé přijíždějí pomoci s péčí o zahrady či s běžnými domácími opravami. "Může to být třeba přivrtání garnýže, poličky nebo sádrování," jmenuje Miroslav Hora. "Je to opravdu různé. Hodně to bývají opravy záchodu, protékající kohoutky, ale také přidělání poliček nebo sestavení skříní," doplňuje jej Josef Větrovec.

Část klientů vyhledává služby hodinového manžela opakovaně, třeba chce pravidelně udržovat zahradu nebo zazimovat chatu. "Nedá se říci, jak často službu využíváme. Bývá to nárazové, jednou tady byl pan Větrovec třikrát během dvou týdnů a pak zase tři měsíce nic," popisuje Romana z Plzně.

Jak ji napadlo službu využít? "Manžel je vědec a není úplně praktický. Bylo to tedy spíš z donucení. Hodinového manžela využíváme na všechno, co je třeba. Nechali jsme si třeba posekat zahradu, navrtat díry na obrazy, spravit kohoutky nebo pomoci se stěhováním při malování," přibližuje žena.

Řemeslníci si na nedostatek práce nestěžují, naopak to spíše vypadá, že zájem o tuto službu pomalu roste. Cena za hodinu práce se pohybuje kolem 200 korun, další stokoruna se většinou platí za cestu.