Herečka Eva Salzmannová před slavnou plzeňskou pivnicí, která nese jméno po

Herečka Eva Salzmannová před slavnou plzeňskou pivnicí, která nese jméno po jejím předkovi. | foto: Plzeňský Prazdroj

V hospodě U Salzmannů dostala praprapravnučka zakladatele čestné místo

  • 0
Čestné místo ve známé plzeňské pivnici U Salzmannů získala v pondělí členka činohry Národního divadla Eva Salzmannová, která je praprapravnučkou zakladatele pivnice a tehdejšího formana Martina Salzmanna. Ten si v 19. století zřídil vlastní hospůdku, kterou je jednou z nejpopulárnějších v Plzni.

"Dokonce se lze dočíst v publikované korespondenci Karla Marxe, který psal Bedřichu Engelsovi ze svého léčení v Karlových Varech, že v Čechách není žádné revoluční uvědomění a že se tady každý stará jen o to, jaké je pivo u Salzmannů," uvedl k proslulosti pivnice Richard Salzmann, otec Evy Salzmannové a prapravnuk Martina Salzmanna.

Eva Salzmannová si svého významného předka připomněla i během letošního ročníku Pilsner Festu. Hrála totiž v unikátním představení Národního divadla Kde se pivo vaří, tam se dobře daří, které vzniklo zcela na míru festivalu.

Martin Salzmann, tehdy třicetiletý, pomáhal rozvážet také první várku nového piva zcela odlišného od těch, na která byli lidé do té doby zvyklí. Psal se rok 1842. V listopadu při Martinských trzích se v Plzni sudy se spodně kvašeným ležákem narazily.

Všichni si pochvalovali jeho lahodnou chuť a Pilsner Urquell mohl pozvolna nastoupit svou cestu do světa.

"Pivo tehdy rozváželi formani s koňmi, a tak jeho první sudy směřovaly do plzeňských hospod a do hospod v nejbližším okolí," přibližuje mluvčí Plzeňského Prazdroje Kateřina Krásová.

Pivo vozili formani rádi, mohli s ním totiž také sami obchodovat. Prodávalo se opravdu dobře. Brzy se začalo vozit pivo z Plzně i dál, do vzdálenějších míst.

Forman Salzmann přivezl první pivo z Plzně do Prahy

Martin Salzmann jako takzvaný těžký forman jezdil v první polovině 19. století často na trase z Plzně do Prahy. A právě on do hlavního města přivezl i plzeňský ležák.

Už v roce 1843 od něj dostal dvě vědra dnešního piva Pilsner Urquell jeho známý krejčí Pinkas. Jeho hospoda nesla název U Švingulanta, časem ji však stálí hosté přejmenovali na dnešní U Pinkasů. A dodnes v lokále visí fotografie Martina Salzmanna.

Salzmann by nejspíš formanem zůstal až do smrti. V roce 1853 mu ale naložený vůz přejel nohu, což zanechalo trvalé následky. S povoznictvím musel nadobro skončit.

Roku 1858 si zřídil za přispění Měšťanského pivovaru vlastní hospůdku, postupně se s ní přesouval blíž a blíž centru, až se v roce 1872 usídlil natrvalo v domě v Pražské ulici 90, kde je Salzmannova pivnice dodnes.

Hostinec sloužil nepřetržitě do konce 70. let 20. století, kdy byl opuštěn. Po celkové rekonstrukci v roce 1995 už opět láká milovníky piva Pilsner Urquell.