Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.

Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Je třeba udělat maximum pro předčasné volby, říká hejtman Chovanec

  • 7
Předčasné parlamentní volby, to je stabilní politické řešení vládní krize podle hejtmana Plzeňského kraje a místopředsedy ČSSD Milana Chovance. Podle jeho slov nyní bude mít v celé kauze zásadní roli také prezident republiky Miloš Zeman.

Hejtman Chovanec je přesvědčen, že Petr Nečas udělal dobře, když vyslyšel volání opozice i lidí z ODS a podal demisi. "Je dobře, že to nenechal dojít až k hlasování o nedůvěře vládě," řekl Chovanec.

Vy jako člen ČSSD, která je ve Sněmovně v opozici, a navíc jako stínový ministr dopravy byste se měl z vládní krize radovat. Je to tak?
Radost z toho určitě nemám. Země potřebuje hlavně stabilitu. Připravuje se rozpočet na příští rok a chystáme se na debatu o příštím plánovacím období s Evropskou komisí. Turbulence, které přecházejí, tomu nepomáhají. Navíc jsme v době po povodních a potřebovali bychom, aby vláda velmi rychle splnila své sliby například o tom, kolik obce dostanou. Zatím nemáme informace, kdy vláda o rozdělení peněz rozhodne a kolik postiženým obcím dá. Takže z tohoto pohledu z politické situace nijak nadšený nejsem. Zhoršuje se kredit České republiky u jejích partnerů v Evropě, v celém světě.

Nicméně z hlediska ČSSD se zřejmě situace vyvinula příznivě a její výrazné volební vítězství je téměř jisté. Souhlasíte?
Byl bych raději, kdybychom ODS porazili silou myšlenky než v důsledku nějaké aféry. My jsme připravovali volební program, abychom ho měli na podzim. Teď se naše aktivity velmi zrychlí. Myslím, že je zapotřebí udělat maximum pro předčasné volby. Zároveň je ale poctivé říct, že není jisté, že budou.

Jste stínový ministr, takže už počítáte s tím, že se o dost přiblížila doba, kdy se dostanete do skutečné vlády?
Zatím to tak nevnímám. Možných řešení je několik a velmi silným hráčem je teď pan prezident. Je tady varianta nové vlády s novým premiérem za ODS, pak je varianta jakési poloúřednické vlády a pak je tu možnost předčasných voleb. Počkal bych ještě týden, a teprve pak by mohlo být jasnější, co bude dál.

Pokud by zůstal předsedou vlády někdo z ODS, vidíte už, kdo by to mohl být?
Jeden z možných kandidátů je pan Martin Kuba, druhým možná pan Stanjura, třetím snad pan Blažek nebo pan Pospíšil. Počkejme, s jakým jménem pravice přijde. Myslím, že budou chtít jednat velmi rychle. Mně osobně by na pokračování dosavadní koalice nejvíc vadila strana LIDEM, která neprošla volbami. Bude důležité, jaký signál vyšle prezident, kterým směrem se ubírají jeho myšlenky. Teď je opravu na řadě on. Je moderátorem politického dění.

A jak se díváte na možnost, že by do termínu řádných voleb vládla úřednická vláda?
Tu jsme zažili v době vlády pana Fišera. Ta byla ve své době nejprve velmi oslavována a pak zase proklínána. Myslím, že by to chtělo spíš stabilní politické řešení a tedy předčasné volby. Jakékoliv jiné řešení situaci nebude stabilizovat. Ale politika je umění možného a role prezidenta bude zásadní.

Aféra má tři linie: paní Nagyovou a její úkolování zpravodajské služby, vliv pražských podnikatelů na politiky a případ tří bývalých poslanců, kteří za odchod ze Sněmovny získali posty ve státní správě. Jak se na ty tři příběhy díváte?
V následujících dnech se asi dozvíme víc, než víme dnes. Zatím policie říká, že ty kauzy spojuje paní Nagyová. Asi tedy komunikovala s pražskými politickými podnikateli. Že by žena v jejím postavení naprosto nestandardně zadávala úkoly vojenské zpravodajské službě, je ve světe asi zcela nemožné. Odchod tří poslanců ODS ze Sněmovny byl zvláštní. Ale nevím, jestli jde jenom o to, že někdo odcházel z postu poslance, kde bere sto tisíc, na post, kde bere třicet tisíc. To nevypadá, že by si tím polepšili, a předpokládám, že policie má další důkazy, které naznačují, že existoval ještě nějaký jiný profit těch lidí. Uvidíme, kam se ta kauza bude dál větvit.