Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Podnikatel uspěl s žalobou. Plzeň potřebuje lepší vyhlášku proti hazardu

  • 1
Novou vyhlášku o regulaci hazardu ve městě musí připravit plzeňská radnice. Od začátku roku totiž platí nový zákon o regulaci hazardu a navíc se při soudním sporu ukázalo, že nepovolení herny podle dosavadní vyhlášky lze úspěšně napadnout žalobou.

Se žalobou u soudu uspěl podnikatel, kterému město neumožnilo provoz herního zařízení v Gerské ulici na Severním předměstí.

Šéf právního odboru magistrátu Dominik Tomášek uvedl, že problém podle soudu spočíval v tom, že nebyl jasný mechanismus, podle kterého vznikl seznam adres, kde byl hazard ve vyhlášce povolen. Vyhláška tedy podle Tomáška platí, ale je nepoužitelná.

„Důležité je to do budoucna, aby tam byl mechanismus správný,“ prohlásil Tomášek.

Primátor Martin Zrzavecký z ČSSD uznal, že rozhodnutí soudu jen zdůraznilo potřebu nové vyhlášky. Přiznal, že systém regulace přijatý v roce 2013 nebyl dobrý.

Seznam zhruba 120 adres, kde byly herny v Plzni povoleny, totiž vznikal poměrně chaoticky.

„Základ všeho je, aby byl systém pro město jednotný a srozumitelný. Regulace bude muset přitvrdit. Nový zákon například říká, že restaurace s automaty už nemohou být. Musí se jednat o herny s minimálně patnácti přístroji. Posouváme se tak k větším hernám, pro které mají platit nové podmínky. Dáváme o tom dohromady potřebné informace,“ sdělil primátor.

Odhaduje, že po květnových Slavnostech svobody bude návrh vyhlášky na stole a předpis by mohl být hotový v červnu. Primátor věří, že míst vyhrazených pro hazard v Plzni ubude. „Jenom ještě neumím říct o kolik,“ konstatoval.

Vedoucí právního odboru magistrátu Dominik Tomášek uvedl jako příklad možností regulace nepovolit hazard v určitém okruhu kolem takzvaných chráněných budov, například škol. Nebo v oblastech, kde je statisticky prokazatelná vyšší míra kriminality či narušování pořádku.

Šéf plzeňské TOP 09 Michal Vozobule se domnívá, že nadešel čas, aby radnice hazard omezila výrazně a ne tak mírně jako dosud.

„Podle mě systém chráněných budov nebude stačit, abychom se dobrali výraznější redukce,“ sdělil Vozobule.

Město má ročně z hazardu asi 150 milionů korun

Připustil, že bezhazardní zóny byl mohly být v oblastech problematických z hlediska pořádku a bezpečnosti.

„Mohli bychom ale i tak dojít jen ke kosmetické úpravě. Například dnes jsou na Americké třídě tři nebo čtyři adresy, kde je hazard povolen,“ konstatoval.

Michal Vozobule říká, že by stálo za to zvážit, aby zůstala v provozu jen kasina, která jsou v Plzni čtyři. „Ale jsem zvědavý, s čím přijde připravovaná právní analýza,“ dodal Vozobule.

Město z provozu hazardních podniků dostává ročně zhruba 150 milionů korun. Odpůrci hazardu nicméně zdůrazňují, že žádné příjmy nemohou kompenzovat škody, které společnosti hazard přináší například v podobě související kriminality a tím, že někteří lidé jsou na hazardních hrách závislí.