Klatovská nemocnice

Klatovská nemocnice | foto: Martin Polívka, MF DNES

Případ lékaře viněného z trýznění dětí policie opět odložila

  • 14
Policie už podruhé odložila případ bývalého primáře Klatovské nemocnice Jiřího Havránka, který podle rodičů působil dětem bolestivá zranění. A i tentokrát je důvodem odložení případu tvrzení znalců, že lékař, který trpí psychickým onemocněním, nebyl schopen rozpoznat škodlivost svého jednání.

„Ve věci nejde o podezření z trestného činu a věc nelze vyřídit jinak, protože znalci dospěli na základě provedených znaleckých posudků z oblasti psychiatrie k závěru, že lékař nebyl schopen rozpoznat škodlivost svého jednání a své jednání ovládat. Proto nebyly naplněny zákonné znaky skutkové podstaty trestného činu,“ uvedla mluvčí krajské policie Jana Tomková.

Podle informací iDNES.cz u části poškozených nebylo prokázáno, že by v souvislosti se zákroky lékaře Havránka utrpěli ublížení na zdraví a u zbývajících poškozených hraje roli nepříčetnost lékaře, který trpí bipolární poruchou.

O odložení případu informoval jako první deník Právo. Ten také uvádí, že znalci v případě lékaře Havránka doporučili uložení ochranné psychiatrické léčby.

Usnesení o odložení věci dosud nenabylo právní moci. Je tedy ještě možné podat stížnost, která by měla odkladný účinek. Zda ho podá státní zastupitelství zatím není jasné.

„Mohu potvrdit, že v pátek nám bylo usnesení o odložení věci doručeno,“ uvedla klatovská státní zástupkyně Jiřina Vítovcová s tím, že dozorující státní zástupkyně je momentálně na dovolené a usnesení bude přezkoumávat, až se vrátí.

Havránkův obhájce Jan Hrabec sdělil, že zatím žádné usnesení v této věci neobdržel. „V současné době tak nemáme co komentovat. Pokud nějaké přijde, poradíme se s klientem na dalším postupu,“ řekl Hrabec.

Lékař podal trestní oznámení na znalce pediatrického posudku

Doktor Havránek uvedl, že v této chvíli nejspíše nebude podnikat žádné právní kroky. „Kdyby mě obvinili, tak do toho samozřejmě zasahovat budu. Obviněný ale nejsem. Nikdo si nedovede představit, jaké to je pro mě, pro celou rodinu, rok a půl žít v naprosté nejistotě navíc s mojí nemocí a v situaci, kdy nemůžete nic říci na svoji obhajobu. Tohle byla moje mediální poprava jenom na základě výpovědi matek a jednoho posudku, který je špatný,“ uvedl Havránek.

Podotkl také, že právě kvůli tomuto pediatrickému posudku už podal trestní oznámení na znalce, který ho vyhotovil. Posudek měl zhodnotit, zda primář při léčení dětí v Klatovské nemocnici postupoval správně.

„V tom posudku jsou odborné chyby. A mám argumenty, které mohou potvrdit, že v něm jsou i nepravdivé informace. V posudku znalec uvádí například, že jsme se viděli dvakrát a že jsme mluvili obecně. Přitom jsme spolu mluvili třikrát, na to bych měl i svědky, a dokonce jsme mluvili konkrétně o těch pacientech, kteří skončili v Plzni (v nemocnici, pozn. red.),“ řekl Havránek.

Dodal, že trestní oznámení není obecné. „Uvádím v něm konkrétní body, kde jsem byl panem profesorem poškozen,“ podotkl Havránek.

Posudky, které byly při vyšetřování provedeny, by byly u soudu podle něj ihned shozeny. „Protože součástí posudku má být i posouzení ex ante, to znamená - měl by se k tomu vyjádřit ten doktor - proč dělal, to co dělal. V jakých podmínkách. Což u mně v prvním případě nikoho nezajímalo a v druhém případě, i když jsem to doručil panu znalci doporučeně, tak to vůbec do posudku nezahrnul,“ sdělil Havránek.

Obvinění považuje lékař za účelové

Argumentuje posudkem komise, kterou určila Česká pediatrická společnost. „V něm se uvádí, že jsem postupoval lege artis a nikoho jsem nepoškodil. To ale nikoho nezajímá,“ říká Havránek.

K doporučení znalců, aby mu byla uložena ochranná psychiatrická léčba pouze uvedl, že se na psychiatrii léčí ambulantně dlouhodobě. „A hospitalizace u mě není indikována.“

Havránek řekl, že v současné době pracuje, nechtěl se ale k tomu blíže vyjadřovat. S bipolární poruchou se léčí už dvacet let. Rezolutně ale odmítá tvrzení, že by mučil a týral malé děti. Obvinění považuje za účelové.

Jiří Havránek pracoval v Klatovské nemocnici od května 2012 do února 2013 jako primář dětského oddělení. V únoru 2013 byl po stížnostech a upozorněních ze strany personálu přinucen jít na léčení.

Podle rodičů ubližoval dětským pacientům. Několik z nich mělo na těle například desítky vpichů, protože se jim marně snažil zavést kanylu do žíly. Klatovská nemocnice už v mimosoudním vyrovnání odškodnila sedm rodin dětí, které tvrdí, že jim primář Havránek ubližoval.

Policie už případ jednou odložila, to bylo v září roku 2014. I tehdy znalci uvedli, že doktor Havránek není za své jednání odpovědný kvůli své nemoci. Brzy poté ale státní zástupkyně nařídila opětovné otevření případu a doplnění dokazování.

,