Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Prodala šéfka kočičího spolku vilu pod cenou? Posudky se liší o miliony

  • 5
Dva naprosto rozdílné znalecké posudky zamotávají případ bývalé předsedkyně plzeňského spolku Kočka mezi lidmi Anny Havlíčkové. Ta je obžalovaná, že výrazně pod cenou prodala vilu odkázanou opuštěným zvířatům a způsobila tak několikamilionovou škodu.

Dům s pozemkem v Libušině ulici na Lochotíně odkázala dvěma plzeňským spolkům starajícím se o opuštěná zvířata Alena Tomšíková. Ta zemřela na přelomu desetiletí.

Podle notáře dům s pozemkem v Plzni a chata v Krsech na Plzeňsku, vše i s vybavením, měly hodnotu zhruba 10 milionů korun. O dědictví se rovným dílem měly podělit spolky Kočka mezi lidmi a Liga pro ochranu zvířat.

Pro dědické řízení byla hodnota plzeňských nemovitostí odhadnuta na 6,8 milionu korun. Jenže předsedkyně kočičího spolku Havlíčková nechala bezdůvodně vypracovat nový odhad ceny a dům s pozemkem prodala za částku 3,8 milionu korun, a to bez výběrového řízení.

„Porušila tím důležitou povinnost opatrovat nebo spravovat svěřený majetek. Občanskému sdružení tím způsobila škodu více než tři miliony korun,“ uvedl státní zástupce Libor Řeřicha.

Posudky se liší o více než tři miliony korun

Anna Havlíčková všechna obvinění odmítá. „Skutek jsem nespáchala, Neudělala jsem nic, co by mohlo kočky poškodit,“ prohlásila žena s právnickým vzdělání. Hrozí jí až pětiletý trest.

Případ ale v pátek nabral nečekaný směr. Soudkyně vyslechla dva znalce. Jeden plzeňské nemovitosti ocenil na 3,8 milionu korun, druhý na sedm milionů. Každý použil jinou metodu. Oba znalci u soudu tvrdili, že jejich závěry jsou správné a odpovídají zákonům.

Jak je to možné? Znalec Stanislav Fořt při stanovování hodnoty vycházel podle svých slov z informací v katastru nemovitostí a prohlídky domu.

„Budova - dřevostavba - byla ve zhoršeném stavu. Odspoda se projevovala lokální poškození konstrukcí. Hodnota byla dána především hodnotou pozemku. Ne stavby, která už toho měla dost za sebou,“ vysvětlil Fořt, který zjišťoval hodnotu nemovitosti k roku 2011.

Podle něj je správný znalecký odhad takový, kdy se cena dosažená při prodeji pohybuje v pásmu do 20 procent od znalcem stanovené ceny. Ať nahoru, nebo dolů.

Budova potřebovala nákladnou rekonstrukci

„Cena 3,8 milionu korun v daném čase byla odpovídající. Já bych si to ale nekoupil, protože budova byla před rekonstrukcí za milion, milion a půl,“ uvedl před soudem Fořt.

Policie v roce 2015 při vyšetřování prodeje plzeňského domu oslovila znalce Adolfa Křížka. Chtěla, aby spočítal hodnotu stejného domu s pozemkem k roku 2012.

Právě v roce 2012 doktorka Havlíčková prodala nemovitost novému vlastníkovi za 3,8 milionu. Tři miliony z této sumy dostala Liga na ochranu zvířat, kočičímu spolku zůstal zbytek částky.

Znalec Křížek uvedl, že nový majitel mu už neumožnil prohlídku nemovitosti. Vycházel proto z dostupné dokumentace, ale také dobré osobní znalosti domu. Znal totiž původního majitele pana Tomšíka a pamatuje si stavbu budovy. „Naposledy jsem byl v domě v roce 1982,“ uvedl Křížek.

Soudkyně chce oslovit znalecký ústav

Když zpracovával cenový posudek pro policii, vycházel z projektové dokumentace, kolaudačního výměru i posudku čtyř znalců a odhadců.

„Kdybych neměl podklady a stavbu neznal, posudek bych nedělal. Porovnávacím způsobem jsem dospěl k ceně 6,966 milionu korun, ta odpovídá platným předpisům a zákonům. Možná kupní cena tehdy mohla být 7,5 milionu, dnes by to bohatě bylo přes 10 milionů. V Plzni není atraktivnější lokalita pro bydlení,“ uvedl znalec Adolf Křížek.

V soudním spisu jsou založené ještě další dva posudky - jeden na 4,1 a druhý na 6,8 milionu korun.

Obhájce obžalované Petr Vlach v pátek řekl, že obhajoba chce nechat zpracovat další posudek. Pak následovala slovní přestřelka mezi advokátem a státním zástupcem o věrohodnosti znalců.

Soudkyně plánuje, že osloví znalecký ústav, aby vypracoval nezávislé ocenění dědictví odkázaného zvířecím spolkům Alenou Tomšíkovou.