V Plzni vystoupí slavná gospelová kapela. (Ilustrační snímek)

V Plzni vystoupí slavná gospelová kapela. (Ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Zdi plzeňské Velké synagogy rozezní slavné gospelové melodie

  • 0
První prosincovou neděli vystoupí v Plzni hvězdy světového gospelu - skupina The Very Best of Black Gospel. Zazní slavné písně jako Oh Happy Day, Walk in Jerusalem či Kumbaya, ale sbor zazpívá i vánoční píseň Silent Night.

Skupina The Very Best of Black Gospel vystoupí 2. prosince od 19 hodin ve Velké synagoze. Organizátoři slibují výběr nejlepších zpěváků emocionální hudby. Skupina čerpá ze všech časových období, kdy si tato muzika vydobývala místo na slunci nejen v kostelech, ale i na pódiích nejprestižnějších koncertních síní na celém světě, včetně účasti na jazzových festivalech.

Gospel

Gospel je hudební směr, který se od svého vzniku zhruba na začátku minulého století - kdy se začal přetvářet ze spirituálu k modernějším formám - výrazným způsobem zapsal do historie hudby 20. století.

Výraz gospel se používá v souvislosti s hudbou, ve které dominují výrazné vokály.

I když převládají náboženská témata, najdeme zde i mnoho odkazů na záležitosti, týkající se běžného každodenního života.

Obojí je však podáváno úžasným strhujícím způsobem.

Členové souboru, kteří jsou nyní na pravidelném, již devátém evropském turné, nabídnou posluchačům nejznámější opusy gospelové hudby. Na koncertu zazní světově proslulé písně jako Oh Happy Day, Walk in Jerusalem, Kumbaya nebo Down by the Riverside.

Že se jedná o skutečně špičkový soubor, o tom svědčí fakt, že si členy Black Gospelu přizvali ke spolupráci na natáčení svých desek či k účinkování na koncertech legendární zpěváci a zpěvačky. Z desítek jmen vyberme namátkově jména Diana Ross, Steve Wonder, Whitney Houston, Alicia Keys nebo Jose Carreras.

Gospel jako hudební směr přispěl i k formování rockové hudby v padesátých letech a jasné odkazy na inspiraci gospelem můžeme slyšet v pěveckém projevu především černošských soulových interpretů, například Arethy Franklinové nebo Raye Charlese.

Nezanedbatelný vliv zanechal i v tvorbě jejich bílých kolegů, za všechny jmenujme třeba Joe Cockera. Stejně jako ze spirituálu vznikl gospel, můžeme dnes slyšet o nových, modernějších stylových škatulkách jako například o gospel rocku či pop gospelu.

The Very Best of Black Gospel, kteří působí na scéně již třináct let, sklízí úspěchy po celé Evropě. V sousedním Německu vyprodávají nejen velké koncertní sály jako berlínský Fridrichstadtpalast, ale i sportovní haly. Svým perfektním pojetím gospelové hudby zcela určitě uspokojí i nejnáročnější hudební příznivce napříč všemi žánry.

Na plzeňský předvánoční koncert se zpěváci rozhodli zařadit i něco z hudby evokující tento čas. Mimo jiné zazní i jeden z evergreenů, hraný v mnoha podobách na sklonku každého roku, proslulá Silent Night. V

podání černošských zpěváků souboru The Very Best of Black Gospel, kteří jsou už na pátém českém turné, jistě obzvlášť působivá. Mimo jiné důkaz toho, že i sto let stará hudba dokáže oslovit moderního posluchače 21. století.