Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

„Kešky“ hledá stále více rodin i seniorů. Některé jsou i s tajenkou

  • 3
Stále více rodin s dětmi, studentů, ale také seniorů s vnoučaty se v Plzeňském kraji věnuje geocachingu. Hře na pomezí sportu a turistiky, při níž se pomocí zeměpisných souřadnic hledají ukryté keše, tedy schránky.

Navigačním systémem GPS na mobilu lidé odkrývají přes 2000 "pokladů“ v regionu, z nichž je asi čtvrtina v Plzni. Řekl to popularizátor geocachingu v ČR Adam Hauner z Plzně. V celé zemi je 50 tisíc schránek, na světě asi dva miliony.

„Hodněkrát jsem se setkal s tím, že maminy s kočárkem vezmou GPS, tedy mobil nebo turistickou GPS. Aby se dostaly na jiná místa, tak hledají poklady,“ uvedl.

Hledání se hojně věnují středoškoláci a vysokoškoláci, senioři berou do přírody vnoučata. Hodně starších lidí bere geocaching jako jinou formu turistiky. K nenáročné aktivitě je potřeba jen GPS a tužka. Hřištěm je celá zeměkoule, řekl Hauner.

Výletníci hledají tři druhy krabiček

Česká republika patří k pěti nejhustěji „zakeškovaným“ oblastem, vedou USA a Německo. V Česku je nejhustší síť schránek v Praze, kde už se vzhledem k předepsaným vzdálenostem špatně hledá místo, kam by se další keš přidala.

Následují střední Čechy, které těží z víkendových výletů Pražanů. V Plzeňském kraji je nejvíce kešek v lesích a horách. „Krabičky od svačiny, když to zjednoduším, poschovávané všude možně v přírodě, kde to je zajímavé, hezké nebo i dobrodružné. Na cíle existuje aplikace, k dispozici máte mapu,“ popsal Hauner.

Hledají se tři druhy krabiček - se souřadnicemi, s procházkou a postupnými cíly, ale hlavně „mystery keše“ s tajenkou a hádankou, z níž se musí doma luštit souřadnice a poté se vydat na výlet.

Geocaching začal v roce 2001 ve Spojených státech

Kešky se dají nastavit podle terénní obtížnosti, podle času a vzdálenosti. Část lidí třeba nechce před dovolenou studovat průvodce, a tak si stáhne do GPS tyto cíle.

„Sám jsme zkoušel s dětmi hrát kvůli tomu, že jsem chtěl dostat prcky do přírody, když jim bylo pět let. Aby děti objevovaly celý kraj a aby se dostaly nejen na největší turistické cíle, jako je Kozel a Radyně, ale i na zapadlá místečka, jako jsou například památné stromy, zajímavé skály, vyhlídky na řeky,“ uvedl Hauner.

Děti hledání chápou jako soutěžení a výlet má pro ně víc cílů. A navíc dostanou reálnou odměnu, „poklad“ v krabičce, tedy hračky pro předškoláky a rané školáky.

Geocaching začal v roce 2001 v USA a o rok později v Evropě. V roce 2003 se objevila první keška v ČR. Založili ji dva Američané, třetí byla v Karlovarském kraji na Bukové hoře, existuje dodnes.