Obžalovaný Milan Frydrych u Krajského soudu v Plzni. (31. srpna 2015)

Obžalovaný Milan Frydrych u Krajského soudu v Plzni. (31. srpna 2015) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Dal si léky a alkohol, pak vybrždoval auta. Pirát vyvázl s podmínkou

  • 33
Podmínkou, dohledem a zákazem řízení na sedm let potrestal soud řidiče, který se na silnici choval bezohledně. Podle obžaloby si mezi Chebem a Karlovými Vary vynucoval místo k předjetí, vzápětí auta vytlačoval auta ze silnice a vybržďoval je. Do dvou vozů zezadu naboural a ujel.

Jedenapadesátiletý Milan Frydrych se u soudu hájí tím, že jej ten den v srpnu 2013 postihla srdeční slabost, léky zkombinoval s alkoholem a pak lidově řečeno nebyl při smyslech. „Vybavuju si z toho dne jen určité části,“ vypověděl u soudu muž, který ostatní šoféry ohrožoval v oktavii patřící jeho synovi.

Druhý den nastoupil do nemocnice, kde mu lékaři udělali třetí bypass srdce. Pak začal s léčením v Psychiatrické nemocnici.

Při jízdě po rychlostní silnici u Nového Sedla ho nejprve naštvalo předjíždějící mondeo. Nejprve se tlačil až ke středovým svodidlům, aby jeho oktavii auto pustilo. Když auto zajelo do pravého pruhu, Frydrych najel těsně vedle něj, zuřivě gestikuloval. Pak auto těsně předjel a začal brzdit.

Šofér fordu dokázal zabránit srážce. Vzápětí škodovku objel a pokračoval dál.

Jenže Frydrych si to nenechal líbit. Opět se rozjel, prosmýkl se před mondeo a zase šlápl na brzdu. Opět nedošlo ke srážce. Octavie pak jela po rychlostní silnici asi šedesátkou. Když šofér mondea znovu předjel octavii, Frydrych šlápl na plyn narazil do zadní části fordu. Pak pirát silnic ujel.

Jen o pár desítek sekund později to samé udělal ještě šoférovi golfu. I tomu nakonec zezadu úmyslně narazil do auta a opět ujel. Státní zástupce případ žaloval jako pokus o ublížení na zdraví a poškození cizí věci.

Stačí chyba a trest změníme v nepodmíněný, varují soudci

Soudce Jan Špeta řekl, že na základě důkazů soudci neměli pochyb o tom, co se na silnici stalo. Frydrychovi nakonec vyměřili podmíněný trest.

„Není zvykem, že by tento senát ukládal výchovný trest v době, kdy obžalovaný je ve zkušební době jiného trestu. Pokud bychom rozhodovali po stránce právní, pak by jistě měl být panu Frydrychovi nejspíše uložen nepodmíněný trest. Z hlediska přirozeného práva, které je v tomto případě na místě, i z hlediska určitého lidského přístupu - byť si soud je vědom, že do rozhodování o vině a trestu žádný lidský přístup subjektivně nepatří - je ještě možné dát panu Frydrychovi šanci,“ vysvětloval soudce Jan Špeta.

Frydrychovi k dvouletému podmíněnému trestu se čtyřletou zkušební lhůtou, dohledu probačního úředníka a sedmiletému zákazu řízení pomohlo, že pracuje, i když pobírá invalidní důchod, omluvil se poškozeným a pokouší se nahradit škodu.

„Věříme, že to myslí s nápravou upřímně. I psychiatr konstatoval, že nejlepší nápravou, která pro obžalovaného může být, není výchovný trest, ale zařazení se do správného způsobu života, odstříhnutí se od minulosti. I proto senát udělal jakousi výjimku, a umožnil mu ještě podmíněný trest. Teď to má pan obžalovaný jen ve svých rukou. Pokud přesvědčí především sám sebe, je podmíněný trest na místě. Pokud by jednal v rozporu s tím, co u soudu sliboval, není problém mu nařídit výkon trestu,“ oznámil soudce Frydrychovi při odůvodňování rozsudku.

Soudci tento případ srovnávali kauzou Aleše Trpišovského, který byl jedním z prvních odsouzený za vybržďování aut. Případ šoféra mercedesu s číslem 2222 je považovaný za precedentní. Verdikt plzeňského soudu není pravomocný. Frydrych se vzdal práva na odvolání, státní zástupkyně si ponechala lhůtu.