Studie zmodernizovaného stadionu ve Štruncových sadech v Plzni

Studie zmodernizovaného stadionu ve Štruncových sadech v Plzni | foto: MF DNES

Fotbalovým fanouškům v Plzni hrozí, že evropské poháry doma opět neuvidí

  • 30
Bagry už sice zbouraly podstatnou část starých ochozů stadionu ve Štruncových sadech v Plzni, ale stavba nových tribun zřejmě v plánovaném termínu nezačne. Jedna z neúspěšných firem se totiž odvolala proti vyřazení z tendru. Fotbalistům Viktorie tak hrozí, že i v příští sezoně budou muset hrát zápasy evropského poháru jinde.

Jeden z účastníků výběrového řízení - sdružení firem Imos Brno a Imos Holding, které bylo vyřazeno z tendru o zakázku, se odvolal k antimonopolnímu úřadu. A ten může rozhodnout třeba i za několik let.

Bourání starých tribun na fotbalovém stadionu ve Štruncových sadech v Plzni

"Všichni doufáme, že úřad rozhodne co nejdříve, jinak bychom totiž nemohli začít stavět," reagoval Pavel Jirka z firmy Veřejné zakázky s.r.o., kterou si na organizování veřejné soutěže najal plzeňský magistrát.
 
Rekonstrukce stadionu, kterou schválili městští zastupitelé teprve letos začátkem roku, měla odstartovat velmi rychle. Bagry už bourají staré tribuny a v květnu se měly začít stavět nové tak, aby už na podzim stadion splňoval minimální podmínky UEFA pro konání zápasů evropských soutěží, kam plzeňská Viktorie po roce opět míří. 

Generální ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek uvedl, že o zádrhelu jménem Imos ví a že oddálení stavby by v případě, že Plzeň bude hrát evropské poháry, mohlo znamenat dojíždění za fotbalem do Prahy tak jako loni.

Imos je přesvědčený o porušení zákona

"V uvedené věci vedeme správní řízení, k případu jsme si vyžádali dokumentaci. Autorem návrhu na přezkoumání rozhodnutí zadavatele je společnost Imos, která si stěžuje na své vyloučení ze zadávacího řízení z důvodu nesplnění kvalifikačních předpokladů," sdělil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj.

Kdo (ne)uspěl

Kvalifikační kritéria pro zakázku na stavbu nových tribun splnily firmy:

Hochtief

BAK + Sudo Praha

Metrostav + Hans stavby + Strabag

Berger Bohemia + Bögl a Krýsl + Berger Bau

Kvůli nesplnění kvalifikačních kritérií byly naopak vyřazeny:

Imos Brno a Imos Holding

Skanska

sdružení Syner + Petr Březina - APB Plzeň

Nyní běží další část výběrového řízení, během kterého mají firmy podat do 4. května nabídky. Radnice počítá s tím, že za modernizaci stadionu během tří let zaplatí kolem 350 milionů korun.

"Vzhledem k tomu, že správní řízení je na samém počátku, nelze termín jeho ukončení v současné době předvídat," doplnil.

Šéf představenstva IMOS Brno Oldřich Štercl sdělil, že firma podala návrh na přezkoumání 25. března. "Důvodem je naše přesvědčení, že zadavatel nepostupoval v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a že v důsledku toho došlo k omezení hospodářské soutěže. Posouzení oprávněnosti tohoto našeho přesvědčení ponecháváme na úřadu, proto v současné době nebudeme případ blíže komentovat," řekl Štercl.

Ani Pavel Jirka z magistrátem najaté firmy Veřejné zakázky se neodvažuje odhadnout, kdy antimonopolní úřad rozhodne. "V některých případech je to do 30 dnů, ale zažil jsem i taková řízení, kdy ani po několika letech nebyl na stole verdikt, zda zadávací řízení proběhlo v pořádku," řekl. 

Imos podle Pavla Jirky neprošel sítem proto, že se kvalifikační kritéria, jejichž součástí jsou i požadované údaje o "ekonomickém zdraví" firmy, snažil splnit tak, že část kritérií splnil Imos Holding a část Imos Brno. Podmínkou ale bylo, aby veškeré ekonomické ukazatele splnil alespoň jeden z účastníků sdružení samostatně.

"Jistíme se tímto způsobem proti možnosti, že by firmy zkrachovaly během stavby a nebyly schopny dostát svým závazkům," zdůraznil Pavel Jirka z Veřejných zakázek.