Koncerty kapely Silent Stream of Godless Elegy v Divadle pod lampou.

Koncerty kapely Silent Stream of Godless Elegy v Divadle pod lampou. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Filmový klub grant dostane, alternativní Divadlo pod lampou může skončit

  • 2
Plzeňští radní navrhli, jak rozdělit čtyřleté granty kulturním organizacím. Spekulovalo se o tom, že město už nepodpoří Filmový klub Plzeň, ten se ale nakonec na peníze těšit může. Menší radost mají v alternativním Divadle pod lampou, které obdrží milion korun na rok. Jeho ředitel tvrdí, že za to nelze přežít.

Před několika týdny vyvolaly rozruch spekulace, že Filmový klub peníze nezíská a skončí. Na podporu klubu dokonce vznikla petice.

Koncem října mu však komise doporučila grant 260 tisíc korun ročně. Klub sice žádal 320 tisíc na rok, což odpovídalo minulým čtyřem rokům. To ovšem bylo období, kdy do kultury teklo výrazně víc peněz kvůli projektu Evropské hlavní město kultury 2015 (EHMK),. Před rokem 2012 měl Filmový klub dotaci 150 tisíc ročně.

Horší vyhlídky má Divadlo pod lampou. Jde o obecně prospěšnou společnost založenou městem. Divadlo dává mimo jiné prostor alternativním nebo začínajícím muzikantům z regionální hudební scény. Žádalo částku 3,5 milionu ročně. Doporučení rady i komise je milion na rok.

„Napříč komisí zněl hlas, že Divadlo pod lampou nenabízí pro další období žádný rozvojový záměr, že je to projekt, který trochu uvíznul a je stále stejný. Je otázka, jestli si město chce v rámci objednávky kulturních služeb dotovat činnost hudebního klubu, jakým je tohle divadlo,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu Martin Baxa z ODS.

Šéf divadla Petr Choura tvrdí, že za přidělené peníze provoz udržet nelze.„Musí se sejít správní a dozorčí rada divadla a vyzve zakladatele, kterým je město, aby se vyjádřil, zda chce službu poskytovat. Pokud ne, pak je třeba to jasně říct. Pokud ano, musí se to zaplatit a za milion to prostě nejde,“ konstatoval Choura.

Je přesvědčen, že divadlo se svým zaměřením výrazně liší od běžných hudebních klubů a chce v nejbližších dnech o situaci organizace jednat se zástupci města.

Nejhůř při přípravě návrhu na rozdělování grantů dopadlo mezinárodní Bienále kresby Plzeň. To nemá dostat ani korunu.

Podle Baxy členům grantové komise vadilo například to, že Bienále nenabízí víc než samotnou výstavu. „Kritizován byl způsob výběru kreseb do soutěže. V podstatě kdo uhradí poplatek, může poslat kresbu. Chybí odborný výběr, což je znát na kvalitě vystavených děl,“ doplnil Baxa.

Grant by měla dostat i společnost Plzeň 2015

Peníze má dostat i společnost Plzeň 2015. Za 1,7 milionu ročně se má starat mimo jiné o projekty navazující na Evropské hlavní město kultury 2015. „Bude se jednat například o Festival světla, Evropský den sousedů nebo výstavy,“ uvedl náměstek.

Baxa odmítá kritické hlasy, že provozovatelé tradičních kulturních podniků budou nyní na Plzeň 2015 doplácet, protože na ně zbude méně peněz.

„Díky tomu, že jsme Evropské hlavní město kultury a plzeňští aktéři byli součástí programu projektu, se pro uplynulé čtyři roky téměř zdvojnásobily prostředky na granty a to pomohlo všem jejich příjemcům. Po tom, co EHMK skončí, není reálné, aby se takový objem peněz na kulturu udržel. Ale to snížení ani zdaleka neznamená návrat do stavu před rok 2012. Je to stále výrazně víc. Myslím, že plzeňská kultura na projektu EHMK vydělala,“ prohlásil Baxa.

V prosinci budou o návrhu jednat ještě zastupitelé. Ti mají definitivní slovo.