Hlavní cenu získal snímek Jako nikdy režiséra Zdeňka Tyce. Ten získal cenu za nejlepší film i od studentské poroty. | foto: Pavel Němeček

Zlatého ledňáčka na festivalu Finále Plzeň získal snímek Jako nikdy

  • 0
Snímek Jako nikdy režiséra Zdeňka Tyce získal hlavní cenu na 27. filmovém festivalu Finále v Plzni. V diváckém hlasování nejvíce bodovala romance Křídla Vánoc. Slavnostní závěrečný galavečer s vyhlášením vítězných filmů se uskutečnil večer v prostorách Fakulty umění a designu Západočeské univerzity.

Letošní ročník festivalu Finále byl výjimečný tím, že poprvé soutěžily kromě českých také slovenské snímky. O cenách rozhodovaly tři mezinárodní poroty.

Hlavní cenu Zlatého ledňáčka v kategorii celovečerních hraných nebo animovaných filmů udělila porota v čele s režisérem Jurajem Herzem intimnímu psychologickému dramatu Jako nikdy režiséra Zdeňka Tyce.

Porotu mimo jiné zaujaly i výkony herců, kteří ztvárnili hlavní postavy - Petry Špalkové, Taťjany Medvecké a Jiřího Schmitzera.

"Film nás přesvědčil nejenom neotřelým obsahem s velmi neobvyklou zápletkou, velmi profesionálním a mimořádně citlivým zvládnutím režie, ale také skvělou spoluprací s kamerou. Musíme vyzdvihnout herecké výkony, které byly jedinečné ať už u hlavního mužského představitele, tak i u obou ženských představitelek," zdůvodnila svoji volbu porota.

Z filmu Jako nikdy - Jiří Schmitzer

Zvláštní uznání poroty si odnesl film nejen pro dětské diváky Pojedeme k moři režiséra Jiřího Mádla (rozhovor s ním čtěte zde).

"Chtěli jsme upozornit na velmi svěží, nečekanou prvotinu od mladého, sice známého a oblíbeného herce, ale dosud neznámého jako režiséra filmů. Diváci i porota odcházeli s pocitem svěžího závanu do někdy už trochu zatuchlých luhů a hájů československé kinematografie. Vést mladé neherce je zapeklitý úkol i pro zaběhnutého režiséra, ale tady byli zvládnuti na jedničku," uvedli členové poroty. Celkově soutěžilo v této kategorii 14 celovečerních filmů.

Zlatého ledňáčka za nejlepší dokument získal dle verdiktu poroty v čele s režisérem Lukášem Přibylem imaginativní snímek ze světa pražských heren, nóbl klubů a laciných hospod Velká noc režiséra Petra Hátleho.

Z televizních projektů v kategorii komedie ocenila porota Zlatým ledňáčkem seriál Čtvrtá hvězda režisérů Jana Prušinovského a Miroslava Krobota.

"Za výborné zpracování tradiční situační komedie, skvělé herecké obsazení a vytříbené dialogy. Rychlé, svěží a především neskutečně vtipné," odůvodnili volbu porotci.

Ocenění získal i seriál Cirkus Bukowsky

Zlatého ledňáčka si z televizních projektů v kategorii drama odnesl seriál Cirkus Bukowsky režiséra Jana Pachla v hlavní roli s Pavlem Řezníčkem.

Celkově se o ceny utkalo v kategorii komediální tvorby 9 projektů a v kategorii dramatické tvorby 13 projektů.

Cenu Dagmar Táborské za nejoriginálnější dokument autorky do 35 let, kterou uděluje Nadace Dagmar a Václava Táborských a Mezinárodní porota soutěže dokumentárních filmů, získal snímek Počátky sledující osudy tří dívek po opuštění výchovného ústavu režisérky Lindy Kallistové Jablonské.

Cenu Václava Táborského za nejlepší dokument autora nebo autorky do 35 let získal kolektivní portrét zestárlých televizních profesionálů Parta Analog režiséra Martina Duška.

Ceny udělovaly také studentské poroty složené ze studentů Západočeské univerzity v Plzni. V kategorii nejlepších celovečerních hraných nebo animovaných filmů zvítězil snímek Jako nikdy režiséra Zdeňka Tyce.

V kategorii dokumentárních filmů pak osobní dokument o romské menšině Gadžo režiséra Tomáš Kratochvíla z cyklu Český žurnál.

Zvláštní uznání studentské poroty soutěže dokumentárních filmů získal snímek Nový život režiséra Adama Oľhy.

V diváckém hlasování bodovala nejvíce romance Křídla Vánoc jako nejlepší hraný nebo animovaný film a také představitel hlavní role Richard Krajčo s cenou za nejlepší herecký výkon.

Výroční cena Asociace českých filmových klubů za nejlepší celovečerní český film putuje za snímkem Hořící keř režisérky Agnieszky Holland.

Cena za nejlepší dokumentární český film pak za snímkem Show! režiséra Bohdana Bláhovce.

Letošní ročník festivalu Finále Plzeň navštívilo od 27. dubna do 3. května 10 853 diváků.  Celkem nabídl 167 projekcí a doprovodných akcí.