Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Festival Náplavka k světu otevře břeh řeky Mže rodinám s dětmi

  • 0
V Plzni poprvé ožije prostranství na levém řeku Mže nad soutokem s Radbuzou. Dvousetmetrový úsek mezi Rooseveltovým mostem a červenou pěší lávkou bude od konce května dějištěm měsíčního festivalu Náplavka k světu.

Festival Náplavka k světu se uskutečnil už třikrát, vždy na levém břehu Radbuzy v centru města.

S iniciativou na vylepšení tohoto veřejného prostoru přišel spolek K světu před pěti lety. Projekt už převzalo město, které ho má s Povodím Berounky do roka realizovat.

Podle Jakuba Mareše ze spolku K světu chybí v centru Plzně plochy pro zábavu. „Sady tuto funkci neplní a plnit nemají. Jedna taková plocha je logicky podél Radbuzy, druhá, trochu hůře dostupná kvůli magistrále, je právě u Roudné,“ vysvětluje přesun festivalu do další lokality Mareš.

Centrem festivalu bude dětské hřiště

Cílem letošních aktivit je, stejně jako v případě náplavky Radbuzy, prověřit, jak by prostor mohl být využívaný.

„Abychom přilákali do nové lokality příznivce, je důležité mít kvalitní program. Letos jsme se však rozhodli zaměřit se více na sportovní využití tohoto úseku a také poskytnout servis rodičům, kteří na Náplavku zavítají s dětmi,“ konstatuje koordinátorka festivalu Hana Boříková.

Centrem festivalu bude nové dětské hřiště, kde budou moci zájemci získat informace o aktivitách a občerstvit se. Vznikne také dřevěný mobiliář, který bude možné využívat v průběhu celého festivalu, přibude i osvětlení.

Fungovat bude půjčovna sportovního vybavení včetně lodiček, chystají se koncerty, divadelní představení i tančírny. Náplavka k světu odstartuje v pátek 26. května festivalem řemeslných minipivovarů Brewstock.

Organizátoři se už setkali s obyvateli dané lokality, kteří jejich nápadem zprvu nebyli vůbec nadšení. „Snažili jsme se vysvětlit, že nám jde především o vize, jak by se v budoucnu dalo s řekami pracovat,“ vysvětluje Hana Boříková.

Ostatně také nápad na oživení náplavky Radbuzy nejdříve nesklidil nadšení.
„Každá nová věc budí obavy, ne všechno nové je dobré,“ je si vědom i Jakub Mareš.

Ujišťuje však, že cíle festivalu jsou v podstatě stejné jako přání místních. „Chceme ta místa vylepšovat. Po festivalu si chceme s místními sdělit své dojmy, zároveň budeme mít zpětnou vazbu od návštěvníků,“ naznačuje Mareš, který věří, že si proměnu vezmou lidé za svou.

To se stalo už s Radbuzou. Před prvním ročníkem festivalu drtivá většina lidí oslovených v anketě uvedla, že o oživení náplavky Radbuzy nestojí. Po prvním ročníku bylo 87 procent oslovených pro. A to i přesto, že 90 procent z nich festival nenavštívilo.