Snímek z filmu Havana Motor Club, jehož tématem je první automobilový závod na...

Snímek z filmu Havana Motor Club, jehož tématem je první automobilový závod na Kubě povolený po padesáti letech. | foto: Festival Jeden svět

Festival Jeden svět láká na dokumenty a debaty nejen o uprchlické krizi

  • 0
Snímek Sonita zahájí 1. dubna plzeňskou část festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Přehlídka nabídne kromě tří desítek projekcí také panelové debaty, koncerty či výstavy.

Téma letošního ročníku „hledání domova“ koresponduje s aktuálním děním ve společnosti. Jeden svět však nezaměřuje pozornost jen na lidi přicházející do Evropy, ale především na nás samotné, kteří svůj domov a svoji jistotu máme.

„Probíhající události nás nutí zamyslet se, co pro nás znamená domov a o jakou jeho část jsme ochotni se podělit a jakou si naopak hodláme uhájit sami pro sebe,“ vysvětluje Aleš Kavalír, ředitel regionální pobočky společnosti Člověk v tísni, pořadatele festivalu.

Neznamená to však, že by k vidění byly pouze dokumenty vztahující se k uprchlické krizi. „Nabídneme opravdu různorodé filmy. Jeden snímek se věnuje soužití cyklistů a motoristů, další tomu, jak se pracuje s recyklovanými materiály, další emancipaci jeptišek v katolické církvi,“ jmenuje Lenka Hodoušová, koordinátorka plzeňské části festivalu.

K vidění budou i snímky zabývající se utrpením zvířat na kožešinových farmách či životními nesnázemi lidí s autismem. V programu je i dokument o téměř neuvěřitelném využití umělé inteligence v péči o seniory.

Podle Hodoušové se letos poprvé uskuteční projekce a workshop pro rodiny s dětmi, který nabídne 2. dubna od 16 hodin tři krátké snímky vhodné už pro děti od osmi let.

„Vstup pro děti do 15 let je zdarma,“ upozorňuje Hodoušová a v programu vyzdvihuje další novinku - speciální noční projekci. „Začátek je ve 22 hodin, promítat se bude snímek Havana Motor Club,“ říká Hodoušová. Tématem je první automobilový závod na Kubě povolený po padesáti letech.

Snahou organizátorů je každý snímek doplnit debatou s odborníky, kromě toho se chystají i dvě samostatné panelové diskuze. Během nich se mohou návštěvníci zamyslet nad hlavním tématem letošního ročníku festivalu ze dvou úhlů pohledu. První diskuze bude zaměřená na migraci, druhá pak na možnosti bydlení chudých lidí v ČR.

Festival v Plzni

Festival Jeden svět se v Plzni koná od 1. do 7. dubna. Kompletní program naleznete na internetových stránkách zde.

„Dokumentární filmy přirozeně odrážejí postoje tvůrců. Naším cílem však není nabízet jednobarevný výklad společenského dění. Festival má být naopak prostorem ke společné diskusi a přemýšlení. Budeme rádi, když naši diváci i díky festivalovým debatám dokáží kriticky posoudit rychle vytvořené, nepromyšlené a jednoduché názory a recepty na řešení společenské situace,“ vysvětluje Aleš Kavalír.

Festival láká i na bohatý doprovodný program. Slavnostní zahájení bude doplněno vystoupením dětí z nýřanského školního klubu, který provozuje společnost Člověk v tísni v rámci programu podpory vzdělávání.

Na zakončení festivalu zahraje Allstar Refjúdží Band

V Divadle Dialog a Café Regner bude k vidění výstava Jany Ledvinové „Kdo je to?“ z cyklu HateFree Art. Ta bojuje se zakořeněnými předsudky. Většina obyvatel tuzemska osobně nezná jediného muslima, její projekt představuje skupinu iráckých osobností, jejichž krátké profily se vymykají stereotypním představám o teroristech a utlačovaných ženách skrytých pod šátkem.

Prostory Divadla Dialog doplní výstava výtvarných prací studentů Gymnázia Plzeň na Mikulášském náměstí k tématu migrační krize. „Na slavnostním zakončení festivalu zahraje kapela Allstar Refjúdží Band, která živelně, sebeironicky a upřímně reflektuje život v Čechách skrz oči přicházejícího cizince,“ uzavírá Lenka Hodoušová.

Téma domova se odráží i na podobě letošního festivalového vizuálu, který je k vidění třeba na reklamních plakátech na tramvajových zastávkách. Vizuál představuje svazek barevných přívěsků na klíče, na kterém však chybí to podstatné - klíč.