„S kolegy se jistě půjdeme na festival podívat,“ říká správce Švihova Lukáš Bojčuk.

„S kolegy se jistě půjdeme na festival podívat,“ říká správce Švihova Lukáš Bojčuk. | foto: MAFRA

Přijďte si k nám odpočinout, láká kastelán Švihova návštěvníky Hradů CZ

  • 0
Příští pátek a sobota bude vodním hradem Švihov znít hudba. Zastávku tady totiž má festival Hrady CZ. Návštěvníci hudební akce budou mít vstup na památku zdarma, kromě běžné prohlídky je čeká i projížďka na loďce vodním příkopem.

Výstava švihovských pohlednic, minivýstava papírových vystřihovánek hradů a zámků, malá výstava o natáčení filmu Tři oříšky pro Popelku, expozice pohádkových princezen, střelba z luku a kuše, občerstvení či jízda na loďce po vodním příkopě. To vše nabízí návštěvníkům vodní hrad Švihov, kam festival Hrady CZ zavítá ve dnech 18. a 19. července.

„Ve zdejší atmosféře je možné si odpočinout od shonu okolního světa či ruchu festivalového areálu,“ láká kastelán Lukáš Bojčuk.

Po roce se sem opět vrací muzikantská karavana. Jak se těšíte?
Docela ano. Po několika letech se festival loni přesunul do většího areálu, který je od hradu více vzdálen. Odpadají nám tedy každoroční praktické problémy. Mám také radost, že při konání festivalu hrad zůstává jakýmsi způsobem neporušen pro návštěvníky nejen běžné, ale i pro návštěvníky festivalu, kteří mají v rámci vstupenky na festival vstup na hrad zdarma.

K jaké hudbě máte vy sám vztah? Je v letošním programu festivalu třeba někdo, na koho se zajdete podívat?
Osobně nemohu říct konkrétně o některém druhu hudby, že je můj oblíbený. Spíš bych dokázal říct, ke kterému druhu hudby vztah nemám. Hudba mě musí něčím oslovit. A může to být od klasiky až po současnou hudbu. S kolegy se jistě půjdeme na festival alespoň podívat, protože nás jako každý rok pořadatelé pozvou. Buď v pátek večer nebo v sobotu po práci.

Program na Švihově

Pátek 18.července
Areál hradu otevřen od 18:00
Karnevalový zahajovací večírek v hradních prostorách. Tombola - každá maska dostane dárek.
19:00 - 20:00 Sto zvířat
21:00 - 22:00 Portless
22:00 - 23:00 Vyhlášení nejhezčí karnevalové masky
23:00 - 00:00 Horkýže slíže

Sobota 19. července
Areál hradu otevřen od 10:30
Stage A
11:30 - 12:00 Abraxas
13:00 - 14:00 Tomáš Klus
15:00 - 16:00 Monkey Business
17:00 - 18:00 Divokej Bill
19:00 - 20:00 Miro Žbirka
21:00 - 22:00 Wanastowi vjecy
23:00 - 24:00 Chinaski

Stage B
12:00 - 13:00 Ben Cristovao
14:00 - 15:00 Vypsaná fiXa
16:00 - 17:00 No Name
18:00 - 19:00 Rytmus
20:00 - 21:00 Rybičky 48
22:00 - 23:00 Visací zámek

Prohlídka hradu Švihov je pro návštěvníky festivalu České hrady.cz zdarma.

Václav Vorlíček přijel zahájit výstavu věnovanou pohádce Tři oříšky pro Popelku...

Čím se může Švihov pochlubit návštěvníkům festivalu, kteří si jej půjdou prohlédnout?
Hrad mezi jinými vyniká zejména svou polohou. Každý si všimne, že neleží na kopci, ale v údolí při řece. Výjimečný je i svou dochovanou pozdně gotickou podobou, která neprošla v dalším životě hradu zásadní proměnou. Návštěvníkům nabízí několik možností, jak zde strávit větší či menší chvilku. Je možné navštívit hrad na dvou prohlídkových okruzích, kde přibližujeme život na šlechtickém sídle šestnáctého století pohledem do reprezentačních prostor, ale také do provozního zázemí. Dále je zde pestrá nabídka dalších služeb - letos výstava švihovských pohlednic, minivýstava papírových vystřihovánek hradů a zámků, minivýstava o natáčení filmu Tři oříšky pro Popelku, výstava pohádkových princezen, střelba z luku a kuše, občerstvení či jízda na loďce po vodním příkopě.

Co se na hradě za rok od loňského festivalu změnilo?
Největší novinkou od loňského roku v nabídce pro cestovatele je půjčovna kol a půjčovna loďky. O ni je velký zájem. Je možné si vychutnat naprosto mimořádný pohled na hrad z úplně jiného úhlu, vychutnat klid vodní hladiny nebo se nechat unášet slabým proudem vody. Z dálky viditelnou proměnou hradu je také lešení kolem vstupní věže. V letošním roce prochází hradní věž úplnou obnovou a doufejme, že třeba již příští rok budeme moci návštěvníky pozvat i do jejích interiérů a na pohled do festivalového areálu z výšky.

Jak jste se vlastně vy sám ke správcování na zámku dostal?
Má cesta k památkám začala již v dětství, kdy jsme s kamarádem a rodiči jezdili po hradech a zámcích a byl jsem na táboře na hradě Svojanov. Opravdový zlom bylo ale studium vysoké školy, kdy jsem v prvním ročníku o prázdninách začal brigádně pracovat na zámku v Náchodě jako noční hlídač a na zámku v Opočně jako průvodce. Rád jsem se vracel a postupně jsem zkusil práci ještě na hradě Litice a na závěr na hradě Kunětická Hora. Všechna místa mě oslovovala a dávala zkušenosti. Postupně jsem nabyl jistoty, že práce na památkovém objektu je ta pravá a bude mě bavit celý život.