Režisér vítězného snímku Rodinný film Olmo Omerzu a herečka Eliška Křenková.

Režisér vítězného snímku Rodinný film Olmo Omerzu a herečka Eliška Křenková. | foto: Festival Finále Plzeň

Zlatého ledňáčka na festivalu Finále získalo drama Rodinný film

  • 0
Slavnostním udílením cen vyvrcholil ve čtvrtek večer v Měšťanské besedě 29. ročník plzeňského filmového festivalu Finále. Hlavní cenu - Zlatého ledňáčka získalo drama Rodinný film slovinského absolventa pražské FAMU, režiséra Olma Omerzu.

„Během Finále Plzeň jsem viděl čtrnáct filmů a všechny jsem si opravdu užil. Vítězný Rodinný film jsem zhlédl před třemi dny a musím se přiznat, že od té doby o něm přemýšlím. Má skvělý příběh, výborné herecké výkony a je velmi dobře zrežírovaný a vizuálně zajímavý,“ řekl scénárista Simpsonových a předseda mezinárodní celovečerní poroty Američan Mike Reiss.

Zlatého ledňáčka za nejlepší dokumentární film získal snímek V paprscích slunce od režiséra Vitalije Manského.

Novinkou 29. ročníku festivalu byly skleněné trofeje Zlatého ledňáčka navržené designéry Adélou Přibáňovou a Vítem Zavadilem.

Nejlepším televizním a internetovým projektem v kategorii cyklická tvorba je 5. díl seriálu Mamon v režii Vladimíra Michálka.

Ocenění za nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii necyklická tvorba si odnesla pohádka Jiřího Stracha Svatojánský věneček.

Novinkou letošního slavnostního udílení cen byly skleněné trofeje Zlatého ledňáčka v barvách festivalu navržené designéry Adélou Přibáňovou a Vítem Zavadilem.

Filmy hodnotili odborníci, kteří zasedli ve třech mezinárodních porotách pro kategorie Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film, Nejlepší dokumentární film a Nejlepší televizní tvorba.

Studentská porota ocenila loutkový snímek Malý pán

O Zlatého ledňáčka soupeřilo v kategorii celovečerních hraných nebo animovaných filmů celkem třináct snímků. V kategorii dokumentárních filmů soutěžilo dvanáct nominovaných dokumentů a v kategorii televizní tvorby se do soutěže dostalo celkem osm děl v kategorii cyklická a čtyři v kategorii necyklická televizní tvorba.

Nestatutární ceny udělily soutěžním filmům také poroty složené ze studentů Západočeské univerzity v Plzni.

V kategorii Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film si studentské ocenění odnáší loutkový film Malý pán v režii Radka Berana. V kategorii Nejlepší dokumentární film pak cenu získal Nebezpečný svět Rajka Dolečka režisérky Kristýny Bartošové.

Z televizních projektů v kategorii Nejlepší televizní a internetový projekt - cyklická tvorba u studentů zvítězil Labyrint v režii Jiřího Stracha. Cenu za Nejlepší televizní a internetový projekt - necyklická tvorba studenti udělili snímku True Štúr režiséra Michala Baláže.

„Z výsledků udílení cen mám radost, složení poroty je letos opravdu vydařené, a proto jsem i já byla zvědavá, jak vše dopadne. Nový start festivalu se povedl, děkujeme za přízeň a ohlasy všech, kteří nás podporují. Návštěvníků oproti uplynulým ročníkům přibylo a prodalo se o tři tisíce více lístků než loni,“ zhodnotila letošní 29. ročník ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.