Plzeňské divadlo J. K. Tyla

Plzeňské divadlo J. K. Tyla

Festival Divadlo nabídne v Plzni to nej... z našich i zahraničních scén

  • 0
Plzeň bude znovu patřit divadlu. Výjimečné inscenace předních souborů z domova a z ciziny uvede Mezinárodní festival Divadlo od 14. do 22. září ve Velkém i Komorním divadle, v Divadle Alfa, na Jižním předměstí i na ulicích.

V rámci festivalu se představí inscenace ověnčené prestižními cenami, přijedou významné herecké i režisérské osobnosti. Festival uvede inscenace souborů z Maďarska, Polska, Ruska a Slovenska, zároveň uvidí diváci výběr z nejlepších domácích inscenací uplynulé sezony.

Hlavní, především činoherní, program přinese celkem šestnáct inscenací, z toho šest zahraničních a desítku domácích. Doplní jej představení alternativního a pohybového divadla, současného tance a nového cirkusu.

Program

Mezinárodní festival Divadlo, Plzeň

to nejlepší podle MF DNES

Středa 14. září, 19.00
Strýček Váňa
(Divadlo J. Vachtangova Moskva)

Čtvrtek 15. září, 20.00
Naši furianti
(Divadlo v Dlouhé)

Sobota 17. září, 15.00 a 19.00
Historický monolog
(Národní divadlo Praha)

Neděle 18. září, 19.00
Rigoletto
(Divadlo J. K. Tyla Plzeň)

Sobota 17. září, 20.00
Korespondence V+W
(Reduta, Národní divadlo Brno)

Pátek 16. září, 19.00
Kornyag Theatre
Bělorusko 

Výjimečný zážitek slibuje hned zahajující představení - inscenace Strýček Váňa prestižního moskevského Divadla Jevgenije Vachtangova v režii uměleckého ředitele divadla a předního litevského režiséra Rimase Tuminase. Kritikou byla označena za průlomovou divadelní událost a získala nejprestižnější divadelní ocenění. Mezinárodní Stanislavského cenu 2010 či Zlatou masku 2011.

"Získat takovou inscenaci pro festival je mimořádně náročné. Po produkční i finanční stránce. Chystá se proto hostování Vachtangovova divadla ve Státní opeře v Praze na 12. září," podotýká ředitel festivalu a ředitel hostitelského Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian.

"Výtvarně působivé obrazy, přesná souhra celého souboru působící místy baletně artistním dojmem, impozantní herecký výkon Sergeje Makoveckého v hlavní roli i absurdní pointování některých výstupů učinily z této inscenace událost moskevské sezony i význačných evropských festivalů," podotýká vedoucí dramaturgické rady festivalu Kamila Černá.

Již druhým rokem se dramaturgie festivalu zaměřuje mimo jiné na tvorbu národních divadel. Letos chce tento tematický blok představit takové inscenace, které se vymykají vžitým představám reprezentativního repertoáru velké národní scény.

Představení se scénami, které vyvolaly v Maďarsku skandál

Sami organizátoři s napětím očekávají, jaký ohlas si u publika získá první z titulů tohoto tematického bloku - kontroverzní inscenace budapešťského Národního divadla Led Vladimíra Sorokina. Tato inscenace vyvolala v Maďarsku vzhledem k otevřenosti násilných a erotických scén skandál, stala se dokonce předmětem jednání maďarského parlamentu. Přitom ovšem získala i prestižní mezinárodní ocenění. Zájem o ni je u návštěvníků plzeňského festivalu takový, že bude ve Velkém divadle uvedena hned dvakrát.

"Diváci budou patrně otřeseni, Led se stane možná i kontroverzním zážitkem. Je to ovšem inscenace kvalitní, přinášející výborné herecké výkony. Vzhledem ke zmiňované otevřenosti respektujeme doporučení maďarské strany a inscenace je přístupná divákům až od osmnácti let," říká Kamila Černá.

Dalšími tituly z této řady provokativních inscenací jsou Hollyroth Slovenského národního divadla, Historický monolog pražského Národního divadla či Korespondence V+W z brněnské Reduty.

Desítku českých scén reprezentují především inscenace mladé režisérské generace. Výběr zahrnuje jak úspěšné inscenace uznávaných režisérů - J. Pokorného, J. Borny, J. Mikuláška, J. A. Pitínského, tak práce mladé nastupující generace - J. Friče, Š. Pácla, A. Petrželkové, D. Špinara. Představí se inscenace Ibsenovy hry Brand/Oheň pražského souboru Transteatral v režii Štěpána Pácla, který za ni získal Cenu Alfréda Radoka jako Talent roku.

Radikálně moderní zpracování Shakespearova Romea a Julie přiveze do Plzně ostravské Divadlo Petra Bezruče. Zajímaví budou Naši furianti v podání Divadla v Dlouhé, v nichž zkušený režisér Jan Borna přepracoval českou klasiku do ostře groteskní inscenace.

Tématem festivalu je vztah tradice a moderního divadla, proto hlavní program ukončuje Verdiho opera Rigoletto Divadla J. K. Tyla v Plzni v režii předního maďarského režiséra a ředitele Národního divadla v Budapešti Róberta Alföldiho.

Na hlavní část festivalu naváže tradičně epilog, který představí zajímavé a divácky úspěšné inscenace pražských divadel. Paralelně s hlavním festivalovým programem poběží představení určená těm, kteří mají rádi alternativní divadlo, současný tanec, nový cirkus či pohybové divadlo.