Plzeňská FN pořídí pro Centrum vývojové péče neonatologického oddělení nový...

Plzeňská FN pořídí pro Centrum vývojové péče neonatologického oddělení nový sonograf, kameru pro vyšetření oční sítnice a také nový nábytek. (29. června 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nemocnice získá nový přístroj pro vyšetření očí nedonošených dětí

  • 0
Fakultní nemocnice v Plzni získá speciální přístroje, které lékařům pomohou při vyšetření nedonošených dětí. Jedním z nejdůležitějších nových zařízení bude kamera pro vyšetření oční sítnice, která může pomoci lékařům zachránit zrak miminek.

„Nemocnice pořídí pro Centrum vývojové péče neonatologického oddělení z norských fondů za zhruba 8,6 milionu korun sonograf, speciální kameru pro vyšetření sítnice i nábytek,“ řekl ředitel nemocnice Václav Šimánek.

Podle ekonomického náměstka nemocnice Viktora Wendlera pětinu nákladů hradí nemocnice ze svého rozpočtu. „Je velká šance, že přístroje získáme během léta a na podzim by mohly sloužit pacientům,“ dodal náměstek.

Poškození sítnice neboli retinopatie nedonošených dětí je nejčastější příčinou slepoty v dětském věku ve vyspělých zemích. Speciální takzvaná retinální kamera může u předčasně narozených miminek pomoci lékařům zachránit zrak dítěte.

Dosud museli oční lékaři nedonošené děti vyšetřovat klasickým přístrojem, oftalmoskopem. Jedno vyšetření ale trvalo pět i sedm minut, během kterých se muselo nedonošené dítě vysunout z inkubátoru.

„Po získání nového přístroje během několika sekund získáme buď videosekvenci, nebo řadu snímků a můžeme je v časovém průběhu porovnávat,“ popsala přednostka oční kliniky FN Plzeň Renata Říčařová.

Oční operace miminek provádí motolská nemocnice

„Všechny nedonošené děti musíme vyšetřit několikrát, abychom vyloučili, že u nich nevzniká poškození oka, poškození sítnice - retinopatie nedonošených. Je známo, že čím menší je porodní váha nedonošeného dítěte, tím větší je riziko vzniku poškození sítnice,“ řekla Říčařová.

Vyšetření se opakují a lékaři tak mohou včas odhalit změny, které by mohly vést k těžké poruše zraku nebo slepotě. Pokud lékaři odhalí středně závažné stádium poškození, odjíždějí děti do centra v motolské nemocnici, kde se provádějí laserové operace a další oční výkony i u tak malých dětí.

Plzeňská oční klinika provede ročně 1 200 vyšetření u stovek nedonošených dětí. „Do Motola se na laserové ošetření sítnice posílá ročně zhruba šest dětí,“ dodala Říčařová.

Přístroj je důležitý i proto, že při vývoji onemocnění hrají roli hodiny, řádově dvanáct až 48 hodin. „Zrychlení vyšetření je tedy hodně důležité,“ uvedla lékařka oční kliniky Alice Marková. Cena speciální kamery je podle Šimánka kolem tří milionů korun.