Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Fakultní nemocnice chce zatočit s bacily na prádle a přístrojích

  • 1
Plzeňská fakultní nemocnice se pouští do boje s bacily na přístrojích a prádle. Až 15 procent pacientů se ve špitále nakazí infekcí, která nesouvisí s důvodem jejich hospitalizace. Léčba takto nemocných lidí pak stojí další statisíce až miliony. Nemocnice chce koupit zařízení na sterilizaci vybavení.

Nejpozději příští léto by fakultní nemocnice měla mít moderní sterilizační přístroje za téměř 35 milionů korun. Velkou část nákladů, celých 85 procent získá z Evropského fondu pro regionální rozvoj, zbytek uhradí z vlastní kasy.

Nozokomiální infekce

Nozokomiální infekce způsobují velmi odolné bakteriální kmeny. "Způsobují především zvýšenou teplotu a projevy jako u jakéhokoliv jiného septického onemocnění, tedy únavu nebo změnu laboratorních hodnot," jmenuje Andrea Mašínová, náměstkyně FN Plzeň pro ošetřovatelskou péči. Komplikace podle ní vede k prodloužení hospitalizace, zvýšení nákladů na léčbu, případně i úpravě životosprávy pacienta. Nozokomiální infekce se léčí především širokospektrálními antibiotiky.

Plzeňská fakultní nemocnice se tak stane v tomto směru jednou z nejlépe vybavených nemocnic.

"Vybavení přinese jiný komfort a jinou kvalitu sterilizace. Tím, že pomůže snížit množství infekcí, se navíc značně ušetří. Léčba takzvaných nozokomiálních nákaz nás stojí výrazně víc," konstatuje ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová.

V rámci projektu se obnoví a restrukturalizuje vybavení centrální sterilizace nemocnice. Obnoví se technika pro dekontaminaci, navíc se dosáhne vyššího stupně dezinfekce přístrojů, které nelze sterilizovat běžnými technikami.

Oddělení dostane nové skladovací a sušicí skříně a zakoupí se také speciální prokládací pračka, která bude mít nižší spotřebu energie.

Procento nozokomiálních nákaz se pohybuje podle různých odhadů mezi pěti a patnácti až dvaceti procenty.

"Je to dáno i typem pracoviště. Daleko vyšší procento nákazy je na jednotkách intenzivní péče, dále na odděleních chirurgie, u onkologických pacientů a v léčebnách dlouhodobě nemocných," uvádí Helena Nová z epidemiologického oddělení FN Plzeň.

Léčba nozokomiálních nákaz bývá velmi nákladná, v řádech statisíců a milionů korun. Doba prodloužení pobytu v nemocnici záleží hlavně na stavu pacienta - zda je to dítě nebo starší člověk, zda to je pacient po náročném onkologickém onemocnění či chronicky nemocný. V nejzávažnějších případech může mít pacient i trvalé následky.