V Průmyslové radě jsou i zástupci Doosan Škoda Power. Ilustrační snímek.

V Průmyslové radě jsou i zástupci Doosan Škoda Power. Ilustrační snímek. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Absolventy na míru pomůže vychovat Průmyslová rada strojní fakulty

  • 0
Kvalitní absolventi vysoké školy, po kterých firmy okamžitě sáhnou, protože právě odborníky v konkrétním oboru potřebují. To je cíl Průmyslové rady, která vznikla na Fakultě strojní Západočeské univerzity v Plzni. Jsou v ní i zástupci dvou desítek významných firem z Plzeňského a tří sousedních krajů. Scházet se budou dvakrát ročně.

Cílem Průmyslové rady je přivést podnikům kvalitně připravené absolventy. „Chceme je vzdělávat v závislosti na poptávce firem, i když samozřejmě jim nemůžeme vyjít vstříc absolutně ve všem,“ vysvětluje děkan Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni Milan Edl. První poznatky ze strany podniků už podle něj zazněly.

Co budoucí zaměstnavatelé oceňují především? Větší znalost cizích jazyků, bohatší zkušenosti z praxe, mimo jiné s projektovým řízením, a případně také měkké dovednosti. To znamená, aby byli absolventi schopni se domluvit s ostatními a pochopit je.

Podle Edla fakulta s podniky spolupracuje už nyní, může mít odhadem šest až sedm desítek takových partnerů. Ovšem pouze s pěti až deseti z nich je spolupráce výraznější, kdy se například studentům nabízí takzvaný trainee program ve firmě.

„Úroveň spolupráce je různá, u řady z nich je to vypsání bakalářských či diplomových prací, u dalších zakázky smluvního výzkumu, jiní nám zase nabízejí své odborníky pro přednášky v odborných předmětech,“ jmenuje příklady spolupráce Milan Edl.

Novinka vyžaduje i změnu studijních plánů

Děkan fakulty by v budoucnu rád přispěl k tomu, aby právě dlouhodobější praxe byly i pro studenty snáz dostupné. Nyní samozřejmě několikaměsíční praxe ve firmách absolvovat mohou také, zpravidla to je ale možné jen o letních prázdninách.

„My k tomu můžeme přispět tím, že upravíme studijní plány. Nechceme předměty měnit, chceme ale v plánech dát větší prostor pro praxi,“ nastínil Edl, podle něhož je vše zatím ve stadiu úvah. Nabízí se například možnost kreditově zvýhodnit letní praxe nebo umožnit blokové praxe během semestru.

„Teď budeme hledat různé modely a pokusíme se najít konsensus,“ říká Milan Edl. Uvést vše do praxe, tedy studijní plány změnit, podle něj zabere minimálně rok, spíše však déle.

V Průmyslové radě jsou kromě tradičních partnerů univerzity, jakými jsou Doosan Škoda Power, Škoda JS či Škoda Transportation, například také zástupci firem Robert Bosch, WITTE Automotive či Streicher spol. „Pro nás je důležitá nikoliv kvantita, ale kvalita absolventů. Stačí nám přijmout za rok jednotlivce, ale potřebujeme, aby byli kvalitní,“ vysvětluje jednatel Streicheru Jiří Lopata, proč o členství v radě usilovali.

„Pokud máme šanci ovlivnit přístup ke studiu lidí na vysoké škole, určitě se o to chceme pokusit,“ doplňuje Lopata. Jeho podnik má zájem především o všestranné absolventy, ze všech podle něj nyní odcházejí především ti jednostranně založení.

Průmyslové rady fungují například také na Vysoké škole báňské v Ostravě, VUT v Brně nebo na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. „Tuto aktivitu Fakulty strojní velmi vítám, neboť díky ní můžeme prohloubit spolupráci s potenciálními zaměstnavateli našich studentů,“ hodnotí rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček. Univerzita tím podle něj podporuje technicky zaměřené vzdělávání.