buodvy bývalé celnice na hraničním přechodu Rozvadov už jsou prázdné.

buodvy bývalé celnice na hraničním přechodu Rozvadov už jsou prázdné. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Vstup do EU lidem usnadnil život, Rozvadov ale změnil v mrtvé místo

  • 1
Většinou jen výhody přineslo lidem v příhraničí otevření hranic spojené se vstupem ČR do Evropské unie. Důkazem toho jsou například obyvatelé Železné Rudy na Klatovsku, kteří pohodlně jezdí za hranice nakupovat i za prací. Pro největší český dálniční přechod v Rozvadově ale předznamenal vstup do Unie konec.

Mnichov, listopad 1989 i vstup do Evropské unie. Všechny tyto politické události se podle starosty Železné Rudy Michala Šnebergra právě v jeho městě projevily rychleji než jinde. I vstup do EU přinesl rychle první změny.

"Spoustu toho, co se tady stalo po deseti letech v EU, respektive 25 let od revoluce, by člověk těžko odhadl," přiznává starosta.

Kontroly na hranici teď už připomíná jen stará celnice, která stále stojí. Šnebergr prý nevěřil třeba tomu, že za nákupy by se mohlo jezdit do Německa. Dnes už ví, že lidi tam táhne bohatší nabídka a větší kvalita zboží.

Dalším důsledkem je dojíždění za prací do sousední země. Nyní tam podle něj jezdí stovky lidí. "Působí to na mě tak, že jsou tam spokojení. Finanční zajištění je tam trochu jiné než u nás," říká Šnebergr s tím, že německá ekonomika funguje lépe. Na rozdíl od té naší nebyl její vývoj přerušen dlouhými roky socialismu.

Většina těch, kteří pracují v Německu, zůstává bydlet na české straně. Nicméně v sousední bavorské Železné Rudě (Bayerisch Eisenstein) je nyní přihlášena k pobytu už téměř stovka Čechů, tedy 10 procent obyvatel bavorského městečka. "Ani tomu by nikdo před deseti lety neuvěřil," dodává starosta.

V České Kubici na Domažlicku podle starosty Vladimíra Korandy k tak razantním změnám nedošlo. Lidé za prací dojíždějí do Německa podobně jako dřív, záleží i na tom, jestli je práce doma nebo ne. "Ale jezdí si tam nakoupit, vykoupat se. To dřív v takové míře nebylo. Je to jednodušší, lidi neobtěžují fronty na hranicích," zamýšlí se Koranda.

Opuštěný přechod Rozvadov

To pro dálniční hraniční přechod Rozvadov - Waidhaus, který byl od svého otevření v roce 1997 největším dálničním přechodem v ČR, předznamenal vstup do EU jeho konec. V okamžiku, kdy se republika stala součástí Unie, přechod opustili celníci.

"Večer 30. dubna 2004 jsem jela na dálniční hraniční přechod Rozvadov. Byla u něj fronta stojících kamionů. O půlnoci se vstupem České republiky do EU začal platit volný pohyb zboží mezi zeměmi Unie. Řidiči úderem dvanácté zatroubili, ukázali doklady a pokračovali dál v cestě. Celní odbavení zboží se přesunulo do vnitrozemí," vybavila si mluvčí plzeňského celního ředitelství Jitka Blahutová.

Začátkem roku 2004 bylo v západních Čechách víc než 1400 celníků, o rok později jich zbyla v uniformě pouze polovina. Na hranicích nikdo.

V prosinci 2007, kdy Česko vstoupilo do Schengenu, rozvadovský dálniční přechod opustili i policisté a přechod ztratil svůj význam.

,