Návrhj etického kodexu už schválila krajská rada. Nyní ho ještě musí schválit zastupitelé kraje.

Návrhj etického kodexu už schválila krajská rada. Nyní ho ještě musí schválit zastupitelé kraje. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Etický kodex pro krajské zastupitele má slabiny, myslí si část opozice

  • 1
Návrh etického kodexu pro zastupitele Plzeňského kraje se nezamlouvá některým opozičním politikům. Ti upozorňují, že předpis, který má především fungovat jako prevence korupce, má slabiny. Někteří dokonce tvrdí, že je v podstatě zbytečný a neřeší střety zájmů.

Návrh etického kodexu počítá s tím, že všichni zastupitelé Plzeňského kraje budou muset jednou za rok podávat majetková přiznání.

Navíc norma vylučuje možnost, že by politici v uvolněné funkci (placené, na plný úvazek, pozn. red.), což jsou například všichni radní kraje nebo předsedové některých výborů, mohli zastávat ještě další uvolněnou funkci a být například zároveň starostou či poslancem.

Starosta Domažlic Miroslav Mach z uskupení TOP 09 a Starostové řekl, že pro kodex hlasovat nebude. "Bude jen navenek říkat: My jsme čistí. Nic víc," řekl Mach.

Zdůraznil přitom, že kodex nebrání uvolněným politikům, aby seděli ve správních radách krajských organizací a měli tak několik placených funkcí.

"Je ale opravdu špatně, když jsou lidé na třech místech a pak nedělají nic pořádně. Jestliže chceme mít etický kodex, pak by měl zakazovat souběh funkcí placených z veřejných peněz," prohlásil Mach.

Pavel Čížek z uskupení TOP 09 a Starostové řekl, že pokud má být kodex dobrý, měl by zakazovat i obsazování funkcí příbuznými politiků.

Naproti tomu ODS upozorňuje, že nemusí být vždy dobré zakazovat souběh uvolněných funkcí. "Může nastat situace, kdy kvalitní starosta může dobře vykonávat funkci uvolněného radního," uvedl šéf krajské ODS Jiří Pospíšil.

Upozornil na paradox, že například hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek z ČSSD, který je poslancem a šéfem asociace krajů, by nároky kodexu nesplnil.

Návrh kodexu podpoří zastupitelé ČSSD a KSČM

Poukázal i na to, že radní pro zdravotnictví Václav Šimánek z ČSSD je lékařem ve státní fakultní nemocnici a tudíž je dvakrát placen z veřejných zdrojů.

"Je to pokrytectví. Ať tedy zakážou všem, kteří jsou v radě, dělat další funkce placené z peněz daňových poplatníků," konstatoval Pospíšil.

Předsedkyně krajské komise pro otevřený kraj Milena Stárková z ČSSD, která návrh kodexu připravovala, nepovažuje výhrady opozice za opodstatněné. Nedomnívá se, že je souběh placených funkcí ošetřen v návrhu nedostatečně.

"Pokud dáme do kodexu alespoň to, že nechceme zdvojovat uvolněné funkce, tak to je první krok," tvrdí.

Stárková se domnívá, že nelze všem uvolněným politikům zakázat další funkce placené z veřejných financí. "U některých profesí je důležité neztratit kontakt. Například ve zdravotnictví. Pokud by neměl pan radní Šimánek pracovat v nemocnici, nemohl by ani pan primátor Baxa učit na gymnáziu," konstatovala Stárková.

Návrh kodexu hodlají podpořit zastupitelé ČSSD a KSČM, což stačí k jeho schválení.