Slavnostní zahájovací show roku kultury v Plzni sledovaly na náměstí Republiky tisíce lidí. (17. ledna 2015)

Slavnostní zahájovací show roku kultury v Plzni sledovaly na náměstí Republiky tisíce lidí. (17. ledna 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň v roce kultury láká mnoho turistů, plno mají hotely i restaurace

  • 1
Až o polovinu více hostů než v předchozích letech mají o prázdninových víkendech plzeňské hotely. Mnohem více návštěvníků také usedá ke stolům zdejších restaurací a pivnic. Za výrazným nárůstem je fakt, že Plzeň se v letošním roce stala Evropským hlavním městem kultury.

Provozovatelé hotelů v Plzni mají důvod ke spokojenosti. Letos výrazně přibylo lidí, kteří u nich hledají ubytování. „

Týká se to hlavně hostů, kteří do města přijedou o víkendu za kulturou. Provozovatelé hotelů mohou být každopádně velmi spokojeni. Turistická sezona bývá vždy silná, ale letos je to díky projektu Plzeň 2015 mnohem lepší,“ konstatoval předseda krajské sekce Asociace hotelů a restaurací ČR Martin Havlík.

Celkově počet lidí, kteří v plzeňských hotelech přenocují, stoupl tak o dvacet procent. „Nejdříve se na tom podíleli hlavně účinkující, kteří v Plzni vystupovali, teď už na to mají vliv i turisté,“ dodává Martin Havlík.

Z projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 (EHMK)  prý nejvíce profitují hotely, které jsou jeho partnery a aktivně se do něj zapojují.

Zkrátka ale nepřicházejí ani plzeňské restaurace i hospody. I ve všední den bývá teď o prázdninách problém najít bez rezervace volný stůl. „Nejvíce se to projevuje u hotelů, ale posun je vidět i co se týče restaurací,“ řekl MF DNES Pavel Kadeřábek, ředitel společnosti Janák Bros, která provozuje například restaurace Potrefená husa nebo PI. JEZ. PI.

Na nedostatek hostů si nemohou stěžovat ani v restauraci U Salzmannů. „Plzeň je významným turistickým cílem. Je teď určitě přívětivější i kvůli dostatku zeleně a sadovému okruhu. Stala se dobrou destinací i díky pivovaru Plzeňský Prazdroj, historickému podzemí i dalším atrakcím. A určitě to podpořil i fakt, že Plzeň je Evropským hlavním městem kultury. Rozhodně přibylo turistů. Především těch z Německa,“ říká vedoucí restaurace U Salzmannů Marek Bešta.

Pomáhá prý také to, že se ve městě koná spousta akcí. „Pořád se něco děje a to je dobře. Plzeň byla vždycky kulturním městem, ale i díky EHMK se to ještě zlepšilo. Navíc je vidět, že ekonomika funguje. Lidé mají práci. Více si dopřejí,“ dodává Marek Bešta.

Narostl také počet lidí, kteří míří do místních turistických cílů. „Zvýšenou návštěvnost pociťujeme už od loňského roku,“ říká Tomáš Raboch z Plzeňského Prazdroje a dodává, že na to podnik zareagoval kromě zvýšení počtu prohlídek také inovací expozic, a to jak přímo v pivovaru, tak i v Pivovarském muzeu. Počet návštěvníků se podle Rabocha zvedl o více než polovinu.

Nárůst je větší, než jsme čekali, říká náměstek primátora

Zájem turistů si pochvaluje i náměstek plzeňského primátora Martin Baxa, který je zároveň předsedou správní rady společnosti Plzeň 2015.

„Z bývalých Evropských hlavních měst kultury jsme měli informace, že turisté přijedou, nicméně až letos se nám to potvrdilo. Nárůst je navíc v mnohem větší míře, než jsme očekávali,“ konstatuje Martin Baxa.

Podle něj lidé přijíždějí nejen za konkrétními kulturními akcemi, ale i jen na návštěvu města. „Značka Evropského hlavního města kultury funguje sama o sobě, ekonomický profit je jednoznačný,“ konstatuje Baxa.

Oproti loňsku například vzrostla čtyřikrát návštěvnost turistického informačního centra, organizovaných prohlídek se od dubna do června uskutečnilo víc než pětkrát víc než v minulém roce.