V Domě pohádek mohou děti potkat živého krtečka, Večerníčka i Křemílka a Vochomůrku z Pařezové chaloupky.

V Domě pohádek mohou děti potkat živého krtečka, Večerníčka i Křemílka a Vochomůrku z Pařezové chaloupky. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Z Domu pohádek bude nejspíš školka. Ráj dětí majiteli nevydělává

  • 9
Dům pohádek v Plzni na Vinicích zřejmě ještě letos ukončí činnost. Projekt podpořený evropskou dotací, který fungoval tři roky, totiž majiteli nevydělává. Budova, kde děti mohly potkat živého Večerníčka nebo si hrát v Pařezové chaloupce, by mohla v budoucnu sloužit jako soukromá školka.

Dům pohádek provozuje společnost Pol production s.r.o., jejímž jediným společníkem je v současné době firma Ingem známého plzeňského podnikatele Jana Michálka. Ten celý projekt odkoupil zhruba před dvěma roky od jeho iniciátora Karla Paula.

Dům pohádek přišel na 47 milionů korun, z toho 22 milionů přišlo z evropských fondů. Unie poskytla dotaci s podmínkou, že projekt bude fungovat alespoň tři roky. Ty uplynou právě letos v červnu.

"Dodrželi jsme tříletou udržitelnost projektu, přestože je každoročně ve ztrátě," konstatoval Jan Michálek. Nyní prý proto uvažuje o dalším využití budovy.

"Soukromá školka je jednou z variant. Hovořil jsem se starostou Lochotína o tom, jaká je v lokalitě situace se školkami, a jakým způsobem chce obvod nedostatek míst řešit," přiznal Michálek.

O možnosti, že by město budovu odkoupilo, ale prý zatím nebyla řeč. "V tomto duchu jsem se tím ještě nezabýval, myslím, že je to předčasné," tvrdí Jan Michálek. Jako dnes již bývalý člen ODS přestoupil ke konci roku 2012 právě do lochotínské organizace. Tam ale pobyl jen necelého půl roku, poté stranu opustil nadobro.

V současné době je velkým kritikem koalice ČSSD a ODS ve vedení Plzně a plánuje podpořit vznik nového politického hnutí Občané patrioti.

Starosta největšího plzeňského obvodu Miroslav Brabec potvrdil, že se jeho radnice myšlenkou na využití Domu pohádek již zaobírá.

"Probíhají jednání s majitelem a úředníci zpracovávají více variant, abychom mohli posoudit, jaké řešení by bylo nejvhodnější,  jestli by si například obvod budovu pronajal, nebo by na provoz nějakým způsobem přispíval," uvedl starosta.

"Pokud u toho ještě budu, myslím, že by nebyla například špatná myšlenka školky pro děti mezi druhým a třetím rokem věku. Nesměla by ale stát deset tisíc měsíčně, to by pak bylo lepší, aby ji provozovala nějaká neziskovka," uvažuje Brabec.

Moudřejší podle něj budou úředníci v květnu, až budou mít v rukou aktuální čísla, kolik míst ve školkách pro příští rok chybí.

Dům pohádek

Firma Pol production se pokoušela získat podporu obvodu pro Dům pohádek již v minulých letech. Například pro rok 2013 si podala na lochotínskou radnici žádost o dotaci více než milion korun na provoz objektu. Neuspěla.

"Získat prostředky na provoz bylo úkolem ředitele. Já jsem mu říkal, že je potřeba jít cestou získávání dotací. Ve prospěch této žádosti jsem ale já nikde neloboval a nikoho jsem nenavštěvoval," vyvrací Jan Michálek pochyby, zda se nesnažil v rámci svého přestupu do lochotínské ODS zapůsobit na své kolegy, kteří tehdy seděli ve vedení obvodu a o rozdělení dotací rozhodovali.

Bývalý majitel Domu pohádek Karel Paul projevil lítost nad tím, že by původně jeho projekt měl skončit. "Bude mě hodně mrzet, pokud se Dům pohádek zavře. Bylo to šest let práce, než jsme projekt vytvořili a počítali jsme s tím, že je to něco, co tady bude fungovat dlouho," vzpomíná jeho iniciátor.

Jan Michálek to vidí jinak, přesto koupi budovy plné kulis z večerníčkových pohádek nepovažuje za chybnou investici.

"Tak bych to nenazýval, i když je skutečnost jiná, než jsme očekávali. Tehdejší vlastník mě přesvědčil, že projekt bude mít dobré ekonomické výsledky, že je po něm poptávka. To se ale nikdy nesplnilo, čísla jsou bohužel jiná. Na druhou stranu ta nemovitost má svou hodnotu," připouští podnikatel.