Plocha po zbouraném Domě kultury Inwest v Plzni

Plocha po zbouraném Domě kultury Inwest v Plzni | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rodí se nová podoba prostranství po zbořeném Domu kultury Inwest

  • 17
Na svět přichází nová představa o zastavění prostoru po zbouraném domu kultury v Plzni. Mezi Americkou třídou a Denisovým nábřežím by mohla vzniknout rozčleněná zástavba i podzemní parkoviště. Podle zástupců města je jednání na dobré cestě.

Někdejší plány firmy Amádeus na stavbu obřího nákupního centra na místě někdejšího Domu kultury Inwest zablokovalo v lednu 2013 referendum.

Od loňského přijetí nového územního plánu města došlo u investora zřejmě ke značnému posunu a jeho zástupci začali jednat o novém projektu, který by byl pro obě strany přijatelný.

To především znamená, že více než dvouhektarový pozemek nezabere jeden veliký blok, jak firma plánovala dřív, ale že zástavba bude pestřejší, rozčleněná a část prostoru bude vyhrazena volně přístupným prostranstvím.

Zástupci společnosti Amádeus zatím nechtějí vývoj komentovat. „Zatím stále jednáme, takže ještě nedokážeme být konkrétnější,“ uvedl mluvčí firmy Karel Samec.

Nicméně představitelé města si průběh vyjednání chválí a tvrdí, že je záležitost na dobré cestě.

„Zástupci Amádea respektují požadavky na rozčlenění zástavby. Probíráme například i řešení přístupu z lávky přes Radbuzu. Počítá se s tím, že území bude prostupné a od nádraží k lávce povede veřejné prostranství, které nebude mít charakter zakryté obchodní pasáže ale spíš městského bulváru,“ řekl náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS.

Ten tvrdí, že spolupráce s architekty ve službách investora je dobrá a že se zatím neobjevil při jednání žádný zásadní rozpor.

Útvar koncepce a rozvoje (ÚKR) města Plzně pracuje na územní studii pro tuto oblast. To je dokument, který bude mít na budoucí podobu místa zásadní vliv. „První návrh studie jsme představili zástupcům Amádea a oni se tomu snaží přizpůsobit svůj záměr. Tým vyjednávající za investora je nový a zřejmě rozumí požadavkům ze strany města,“ uvedla ředitelka ÚKR Irena Vostracká.

Při jednáních se řeší možnosti zásobování a dopravního napojení plánovaných objektů. „Investor už nepočítá s tím, že bude velké parkoviště na střeše, ale plánuje parkování pod zemí, což je také docela pozitivní změna,“ sdělila Vostracká. Potvrdila, že prostupnost území po celý den je jednou za základních podmínek města.

Vostracká odhadla, že územní studie bude hotová v polovině roku. „Po prázdninách bychom ji chtěli projednat v zastupitelstvu,“ konstatovala.

Investor s požadavkem na náhradu škody neuspěl

Ještě po referendu, v němž Plzeňané na začátku roku 2013 projekt velkého obchodního komplexu odmítli, se společnost Amádeus snažila svůj původní záměr prosadit, ale pak od něho sama ustoupila. Zároveň se domáhala náhrady škody za zmařený projekt, u soudu ale neuspěla (psali jsme zde).

Zásadní zlom v přístupu investora k jednání s městem přišel po schválení nového územního plánu. Ten v podstatě neumožňuje území zastavět jedním velikým objektem.

Ačkoliv referendum vyznělo proti zastavění oblasti obchodním zařízením, vedení města na základě právní analýzy tvrdí, že obchody v území být mohou.

Právníci vycházejí z toho, že se lidé v referendu vyjadřovali ke konkrétnímu projektu na obří obchodní komplex. Představitelé radnice proto říkají, že je možné stavět obchody mimo jiné za předpokladu, že využití prostranství bude víceúčelové.