Pervitin užívá řada lidí pouze „rekreačně“, tedy například jen během víkendů. Ilustrační snímek

Pervitin užívá řada lidí pouze „rekreačně“, tedy například jen během víkendů. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V Plzni je králem mezi drogami pervitin, ukázal rozbor odpadních vod

  • 24
Pervitin je v Plzni drogou číslo jedna. Loni se tam na tisíc obyvatel aplikovalo 6 229 dávek této látky. Vyplývá to z analýzy odpadních vod odebraných v krajské metropoli. Na dalších místech jsou amfetamin, kokain a extáze.

V množství spotřebovaného pervitinu je Plzeň na čtvrtém místě z republiky, více se užilo jen v Ústí nad Labem, Ostravě a Praze.

„Řekl bych, že to odráží skutečnost. My už několik let primárně pracujeme především s lidmi závislými na pervitinu,“ hodnotí Martin Parula, ředitel občanského sdružení Ulice.

To v minulosti pracovalo většinově s klienty závislými na heroinu, kvůli situaci na trhu s drogami se to však změnilo.

Množství spotřebovaného pervitinu podle Petra Hrouzka, ředitele Centra protidrogové prevence a terapie, odpovídá populaci problémových uživatelů, to znamená těch, kteří už se dají označit jako skutečně závislí.

Drogy v Plzni

Loni se v Plzni na tisíc obyvatel aplikovalo 6229 dávek pervitinu. Z dalších drog je oblíbený amfetamin (433 dávek na 1000 obyvatel), kokain (136) a extáze (78). Analýza nezahrnuje heroin, výsledky totiž ovlivňuje množství pacientů užívajících opiáty legálně.

„Kolem 300 až 400 z nich přijde ročně k nám do nízkoprahového K-centra,“ konstatuje Hrouzek a odhaduje, že jich ve skutečnosti může být až dvojnásobek.

Přepočteno na počet dávek, to podle Hrouzka však stále neodpovídá. „Řekl bych, že tu bude ještě poměrně vysoké množství rekreačních uživatelů,“ naznačuje Petr Hrouzek s tím, že pervitin je mezi nimi vyhledáván pro své stimulační účinky. A zpravidla ti „víkendoví“ uživatelé si neaplikují drogu nitrožilně, ale šňupáním či jinou formou.

Co se týče pořadí v republice, čtvrté místo nepřekvapuje ani Hrouzka, ani Parulu. Ústí nad Labem se potýká s řadou sociálních problémů, mimo jiné s vysokou nezaměstnaností a drogy jsou jednou z cest, jak tomu aspoň zdánlivě na chvíli uniknout.

Ostrava je zase velmi blízko hranic a v sousedním Polsku se dají snáze sehnat léky, z nichž se droga podomácku vyrábí. „Navíc vyrobit podomácku pervitin není příliš složité,“ dodává Hrouzek. A třetí Praha? Tam se stahovali lidé závislí na drogách vždycky.

Zájem je překvapivě také o poměrně drahý kokain

Překvapivé je množství kokainu, které výzkumníci v odpadních vodách nalezli. Se 136 dávkami na tisíc obyvatel za rok obsadila Plzeň spolu s Ústím druhé místo hned za Prahou.

„Je to poměrně drahá droga, považuje se za drogu vyšší společnosti. Překvapilo mě, že je Plzeň (v tomto žebříčku) relativně takhle vysoko,“ pozastavuje se Hrouzek.

Podle Věry Očenáškové, vedoucí výzkumného týmu z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Praze, zejména u kokainu a extáze kolísá spotřeba v průběhu týdne.

„Rekreační spotřeba drog se projevuje především u extáze a kokainu,“ sdělila Očenášková.

V loňském roce proběhly v každém z devíti sledovaných měst čtyři odběrové kampaně, každá trvala týden. Za rok 2013 bylo v každé lokalitě odebráno celkem 28 vzorků. Ve sběru vzorků se pokračuje i v letošním roce.