Radek Ipser (vlevo) s koňmi vedle historických saní z roku 1935.

Radek Ipser (vlevo) s koňmi vedle historických saní z roku 1935. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Dřevař koupil historické saně a místo stahování klád vozí po Šumavě truristy

  • 3
V Železné Rudě začal jeden z místních dřevařů nabízet novu službu. Projížďku v saních z roku 1935. Zapřahá je za své čtyři koně, s nimiž dosud pracoval jen od jara do podzimu při dřevařských pracích. Zájemce má každý den.

"Saně, které dříve jezdily na Jesenicku u polských hranic, jsem koupil nedávno. Nyní jsou po celkové opravě. Jediné, na co ještě čekám, jsou kožešiny, které by měly výletníky hřát. Zatím je balím do dek," uvedl dřevař Radek Ipser.

Svoji službu nabízí od 27. prosince a každý den zatím musel malované saně podobné těm z pohádky o Mrazíkovi zapřáhnout. Projížďky nejsou dlouhé. Kvůli tomu, aby výletníci nenastydli. "Když na mráz nejsou lidé zvyklí, doporučuji v těchto krutých mrazech tak třicetiminutovou, maximálně hodinovou projížďku," uvedl Ipser.

Do saní se vejde sedm lidí, za projížďku lidé zaplatí do tisícikoruny. V tom je zahrnuté i občerstvení a zahřátí svařeným vínem.

Podle Ipsera není dobré, když koně v zimě zahálejí a projížďky jsou pro ně vlastně terapeutickým cvičením. "Stejně je musím v zimě trénovat, projížďkami spojím příjemné s užitečným," doplnil Ipser.

V létě vymění saně za historický kočár

Saně vyjíždí od cukrárny Charlotte v Železné Rudě a dělají menší okruh okolo Okuly, hřbitova, na Debrník, kde je přestávka na svařák. Pak saně pokračují zpátky přes viadukt v Alžbětíně do centra Rudy.

"Samozřejmě se můžeme domluvit na jiné trase," vzkazuje zájemcům Ipser, který zatím povozil jak Čechy tak Němce. "Je to zatím půl napůl," uvedl milovník Šumavy.

Podle Ispera lidé podceňují krásu zimní krajiny. "Já jim chci tento prožitek dopřát," uvedl. Projížďky pro turisty plánuje nabízet i v létě, kdy chce vyrážet přes Špičácké sedlo k Černému jezeru s historickým kočárem.