Výměna jediného starého kotle znamená pokles prachu v ovzduší o 100 kilogramů za rok. (Ilustrační snímek)

Výměna jediného starého kotle znamená pokles prachu v ovzduší o 100 kilogramů za rok. (Ilustrační snímek) | foto: Shutterstock, MAFRA

Zájemci mohou žádat o dotace na nové kotle, kraj rozdělí 20 milionů

  • 1
O takzvané kotlíkové dotace mohou od 26. května žádat lidé na internetových stránkách Krajského úřadu Plzeňského kraje. Dvacet milionů korun, které budou rozděleny mezi úspěšné žadatele v kraji, je určeno na nákup nízkoemisních kotlů. Zájemci by ale neměli otálet.

Na stránkách krajského úřadu se mohou zájemci registrovat už od soboty, tím učiní první krok pro získání dotace. V pondělí v deset hodin dopoledne pak bude spuštěný program pro samotné podávání elektronických žádostí o dotaci.

"Když lidé splní podmínky a budou dostatečně rychlí, protože my předpokládáme, že dotace budou vyčerpány během několika dnů, tak by měli být úspěšní," uvedl krajský radní pro životní prostředí Václav Štekl z KSČM, který odhadl, že kraj bude moci z dvacetimilionové dotace uspokojit odhadem maximálně 500 lidí. Firmy totiž o kotle žádat nemohou.

Registrace podle Štekla není složitá, stačí na stránkách Plzeňského kraje vyplnit jméno, adresu, bydliště, telefon a program zájemce pustí dál.

"Až bude v pondělí program spuštěn, budou lidé moci ve vyplňování pokračovat. Vypíší jednoduchý formulář například s informacemi, o jaký typ kotle z pěti kategorií žádají," popsal Štekl.

Zásobník žádostí se bude tvořit do té doby, než bude dvacetimilionová dotace poskytnutá půl napůl ministerstvem životního prostředí a plzeňským krajským úřadem, vyčerpaná.

Přihlášení dostanou registrační číslo a budou tak vědět, že jsou v zásobníku žádostí. "Pokud splní další podmínky, třeba tu, že do pěti dnů dodají v papírové podobě přihlášku do dotačního programu na krajský úřad, tak mají vyhráno," podotkl Štekl.

Lidé si nemohou vybrat jakýkoli kotel, ale jen ten z nabídky vytvořené na stránkách Státního fondu životního prostředí.

Pojistkou proti tomu, aby se s kotli získanými z dotací třeba nekšeftovalo, by měla být fotodokumetace stávajícího kotle přiložená k přihlášce. "Následně musí žadatel fotodokumentací prokázat to, že byl starý kotel ekologicky znehodnocen a nemůže být znovu použit. Navíc namontovat nový kotel nemohou lidé svépomocí, ale musí povolat autorizovanou firmu," uvedl Štekl.

Dotace poskytují i některé obce například Němčovice na Rokycansku. Podle Štekla se dají obě dotace zkombinovat, krajská dotace se ale nedá spojit s programem Zelená úsporám.

Dotace se pohybuje v rozmezí od 15 do 60 tisíc korun

Dotace se vztahují na výměny kotlů s tepelným výkonem do 50 kilowattů. V Plzeňském kraji je podle krajského úřadu takových domácností zhruba 8 600.

Výše dotace se bude podle typu podporovaného kotle pohybovat od 15 do 60 tisíc korun. "Vyplácení se může protáhnout až do příštího roku," uvedl Štekl.

Cílem programu je snížit znečištění ovzduší z lokálních topenišť na tuhá paliva. V Plzeňském kraji je to poprvé, co mohou lidé o takovou dotaci kraj žádat.

Podobné výzvy začaly zhruba před týdnem v krajích na severu a provázel je velký zájem lidí. "V Královéhradeckém kraji vyčerpali rozpočet 20 milionů korun za týden," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

"Výměna jediného starého kotle znamená pokles prachu v ovzduší o 100 kilogramů za rok. Proto usilujeme o to získat na výměnu kotlů devět miliard korun z evropských fondů v období po roce 2014, a to nejen pro kraje se zhoršenou kvalitou ovzduší, ale pro celou republiku," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.