Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Plzeň chce dostupné bydlení pro občany, kteří potřebují pomoc

  • 2
Lidé, kteří si nemohou dovolit bydlení za běžné ceny nebo potřebují žít kvůli zdravotním potížím v domě, kde jim někdo pomůže, budou mít v Plzni lepší možnosti než dnes. Radnice totiž rozjíždí několik projektů, které se týkají takzvaného dostupného bydlení.

Na problematiku dostupného bydlení se nyní magistrát zaměřuje víc než v minulosti. Hlavním cílem je rozšířit přijatelnou nabídku bydlení pro lidi, kteří by si vhodný byt těžko zajistili sami.

Nižší sazba

Pro nájemné v bytech zvláštního určení má město stanovenou maximální sazbu 50 korun za metr čtvereční a u běžných bytů je základní sazba 82 korun za metr čtvereční.

Podle představ zástupců radnice by pro ně mohlo v Plzni postupně vzniknout až několik stovek bytů. První z nich by mohly být k mání už letos například v Plachého ulici nebo v ulici U Jam. A do hry se dostane i velký projekt dostupného bydlení v oblasti Zátiší.

„Jedná se nám zejména o seniory, samoživitele dětí, zdravotně postižené, mládež z pěstounské péče nebo dětských domovů,“ prohlásil radní pro bytovou problematiku David Šlouf z ODS. Ten zdůrazňuje, že město chce pomoci především lidem, kteří se dostali do špatné situace ne zcela vlastní vinou a mají zájem spolupracovat s úřady.

Potřeba je až sedm stovek bytů

Radní uvedl, že město má nyní 21 domů se 473 byty zvláštního určení zejména pro seniory. „Podle naší analýzy bychom takových bytů potřebovali celkem kolem sedmi stovek,“ uvedl Šlouf.

Město proto například na adresách U Jam 23 a Prostřední 48 plánuje vytvořit téměř stovku nových bytů. „U Jam 23 by jich mělo vzniknout celkem 76. V nástavbě, na které se letos v rámci první etapy pracuje, jich bude jedenáct, a pak se bude pokračovat dál,“ konstatoval radní.

Na tuto nástavbu má radnice přichystaných zhruba 25 milionů. Nové byty budou mít menší rozlohu a počítá se s obsazením jedním nebo dvěma seniory.

Další lokalita, kterou chce radnice využít pro dostupné sociální bydlení, je
V Zátiší. Tam se plánuje do budoucna vybudování téměř dvou stovek bytů. „Počítáme s domy po jedenácti menších bytech,“ řekl Šlouf.

Jedním z aktuálních projektů bydlení pro potřebné je plán na přestavbu dosavadní ubytovny v Plachého ulici. Na přestavbu domu město vyhradilo tři miliony korun.

„Budeme jednat o provozovateli sociální služby, který by tam zajišťoval provoz. Podle naší představy by se jednalo o kombinaci krizového bydlení a služby domova se zvláštním režimem. Služba by zajistila pomoc lidem bez domova, kteří mají s ohledem na věk a rizikový způsob života sníženou soběstačnost, horší zdravotní stav a vyžadují celodenní pomoc druhých. Týkalo by se to například starších lidí s demencí,“ vysvětlila náměstkyně primátora pro sociální věci Eva Herinková z ČSSD.

V upraveném domě by mohlo bydlet zhruba čtyřicet lidí. Zástupci magistrátu už o možném provozování budovy jednali například s představiteli Armády spásy.