Oblast Plachého a Korandovy ulice zvaná Plac je považována za plzeňské ghetto.

Oblast Plachého a Korandovy ulice zvaná Plac je považována za plzeňské ghetto. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Vyražené dveře, konflikty mezi lidmi. Rušné domy zklidňují domovníci

  • 7
Plzeňská radnice je spokojená s domovníky, kteří loni začali fungovat v několika městských domech. Zlepšují situaci v lokalitách, kde je větší koncentrace obyvatel se sklony narušovat pořádek. Projekt bude pokračovat.

Domovníky, kteří plní roli správců městských domů, si radnice vyzkoušela loni a letos získala od státu další dotace na pokračování projektu. Ten má kromě zajišťování pořádku pomáhat například chudým lidem v jednání s úřady a při řešení složitějších životních situací.

Domovníci ve službách města působí především v oblasti ulic Plachého a Korandovy. Jedná se o místo zvané Plac, které je považované za plzeňské ghetto (psali jsme zde).

Další domovníci mají působit v městských domech na Slovanech. Tam už funkci vykonává Miroslav Šmrha, který žije v činžáku v Jablonského ulici.

Mladý muž tvrdí, že v poslední době v domě už žádné velké problémy nejsou. Přiznává nicméně, že se situace zlepšila i díky vystěhování těch obyvatel, s nimiž nebylo snadné vyjít.

„Teď je to celkem dobré. Mám dohlížet na pořádek nebo dodržovaní nočního klidu a z tohoto pohledu je dům teď celkem v pořádku. Dřív tady problém ale byl,“ řekl Miroslav Šmrha, který zná domovníky z Korandovy ulice. Tvrdí, že podle jejich vyprávění je tam situace o poznání horší.

„Slyšel jsem, že například musí často řešit třeba vyražené dveře a dost různých konfliktů. Proti tomu je tady klid,“ srovnal Šmrha.

Zástupci radnice tvrdí, že pro posty domovníků se vybírají lidé, kteří mají v domě určitou autoritu. Miroslav Šmrha upozorňuje, že vždy je důležitá domluva a styl jednání s lidmi.

„Nemůžete jednoduše někde zaklepat a na někoho zařvat, že bude klid. Tak to přeci nefunguje ani v běžném životě,“ vysvětluje.

Projekt s názvem „Domovník - preventista“ je zaměřen především na domy v Plachého ulici, kde už působili asistenti prevence kriminality. Kromě nich se v této lokalitě dlouhodobě snaží zlepšovat situaci organizace Tady a teď nebo Ulice.

Stát projekt domovníků dotuje nyní 213 tisíci korunami a 45 tisíc jde z pokladny města. Zatím má město vybrané čtyři domovníky a pátého hledá.

Jejich činnost je prospěšná, chválí si město

„Ukazuje se, že je jejich činnost prospěšná. Oni mají obyvatelům domů pomáhat i v oblasti sociální a umět jim například poradit, s čím se obrátit na úřady,“ uvedl primátor Plzně Martin Zrzavecký.

Městu se podařilo znovu získat dotaci na pokračování činnosti asistentů prevence kriminality. Na ty ministerstvo vnitra přispělo 516 tisíci a radnice přidá 150 tisíc.

Další ministerská dotace 120 tisíc a k tomu 31 tisíc od města jdou na projekt „I prevence může být legrace“. Program je zaměřený na děti z oblastí, kde žijí chudí lidé. Pro jejich potomky jsou uspořádány dva šestitýdenní táborové pobyty, které pořádají organizace Ponton a Tady a teď.