Domovníci už se osvědčili v části Plachého ulice považované za ghetto.

Domovníci už se osvědčili v části Plachého ulice považované za ghetto. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň chce další domovníky. Budou hlavně tam, kde žijí sociálně slabí

  • 0
Plzeňská radnice rozjíždí ve větším měřítku „akci domovníci“. Projekt je postaven na zřízení pozic správců městských domů tam, kde žijí zejména chudí lidé.

Jak mohou domovníci fungovat, si radnice vyzkoušela už loni v domech v části Plachého ulice považované za ghetto.

Primátor Martin Zrzavecký z ČSSD řekl, že se zřízení domovníka osvědčilo. „Nyní bychom chtěli, aby působili v dalších městských domech. Vytipované jsou některé například v Jablonského ulici na Petrohradě,“ uvedl Zrzavecký.

Radní pro bytovou oblast David Šlouf z ODS je přesvědčený, že domovníci mohou přispívat ke zklidnění života v některých v budovách obývaných sociálně slabými.

„S těmi lidmi se baví a když se objeví problém, tak na něj upozorní. Nebo mohou obyvatelům domu - pokud například nemají na nájem - říct, ať se obrátí na úřad, kde jim poradí a sepíší splátkový kalendář. Ta funkce tedy může působit jako tlumič problémů,“ sdělil Šlouf.

„Domovníci mohou dobře fungovat, ale bude velmi záležet na tom, jak budou schopni s obyvateli domů komunikovat. Takže mohou být užiteční, ale stejně tak se může stát, že někde budou naprosto zbyteční,“ řekl Miroslav Gažák, ředitel společnosti Tady a teď, která v Plzni pomáhá obyvatelům sociálně vyloučených lokalit.

Vedoucí bytového odboru magistrátu Zdeněk Švarc uvedl, že domovníci se přednostně hledají přímo mezi obyvateli domu. „Mívá lepší efekt, pokud se té funkce ujme někdo, kdo tam bydlí a se sousedy se zná,“ konstatoval Švarc.

Připustil, že podle zkušeností v jiných městech nemusí být vždy projekt stoprocentně úspěšný. „Někteří domovníci i selhali. Vždy je totiž důležitá konkrétní osoba, která musí pro tu funkci kromě jiného mít i určitý respekt,“ uvedl.

Domovníci mají pomáhat i při řešení otázek bezpečnosti

V letošním roce projekt řeší zavedení pozice celkem pěti domovníků. „Byly vybrány bytové domy v majetku města Plzně na adrese Korandova 7 až 11 a Jablonského 38, 40 v lokalitě Petrohrad,“ řekl vedoucí odboru bezpečnosti magistrátu Aleš Průša.

Pozice domovníka má být důležitá pro komunikaci mezi nájemníky, Městskou policií Plzeň a bytovým odborem magistrátu včetně správce objektů - Obytnou zónou Sylván.

Domovníci mají pomáhat při řešení otázek bezpečnosti, pořádku v domě a v jeho bezprostředním okolí. Celkové náklady na projekt jsou 264 tisíc korun, z toho dotace má činit 219 tisíc korun a podíl města 45 tisíc korun.