Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Řádění divočáků na okrajích Plzně má zastavit ultrazvuková clona

  • 20
Zástupci plzeňské radnice zkoušejí ultrazvukovou zbraň, která má vyhnat divočáky z okrajových částí města. Sloupky, které vydávají zvířatům nepříjemné frekvence, jsou zatím v Borském parku.

Sloupky jsou zhruba metr vysoké. Fungují asi tři týdny a pokud se osvědčí, zřejmě je město začne využívat ve větším měřítku.

Zatím se zdá, že se jedná o první účinný krok k zastavení tažení divočáků do města. Zvířata putují především podél řek. Byla přitom schopna rozrýt rozsáhlá území téměř kdekoliv včetně sportovních areálů.

Zástupci města dlouho tvrdili, že divočáky, kteří se přestali bát městského ruchu, v podstatě nemají jak zastavit, když se ve městech nesmí střílet.

Novinka už se osvědčila v Karlových Varech

Pro Plzeň zlomový moment však přišel na podzim, když divoká prasata rozryla velkou pobytovou louku v Borském parku. Oblíbené místo má totiž umělé zavlažování, které zvířata mohou zničit a způsobit výraznou škodu.

„Prasata mě strašně rozčílila, když poničila zavlažovanou louku. To byl první impuls. Zvířata pak ale nestydatě pokračovala dál a dál,“ líčí Hana Hrdličková ze Správy veřejného statku města Plzně (SVSMP).

V té době se k úředníkům dostala zpráva, že novinkou, která na kance platí, jsou ultrazvukové plašiče. Podobné se dosud používaly pro odpuzování drobných zvířat.

„Už to vyzkoušeli v Karlových Varech a tam tvrdí, že od doby instalace sloupků neměli trávníky rozryté,“ uvedla Hrdličková.

Na základě toho odborná firma v Borském parku umístila sedmadvacet sloupků, které mají vytvářet ultrazvukovou clonu chránící především hlavní pobytové louky.

Petr Kuták ze SVSMP sdělil, že zařízení je v chodu 24 hodin denně. Podle výrobce by plašiče neměly vadit psům. Ti by se v nejhorším případě mohli dotčené oblasti vyhýbat.

„Psy jsem sledoval. Chodí kolem toho a nevadí jim to,“ konstatoval Kuták a uvedl, že divočáci do parku putují od Valchy a pohybují se zejména podél řeky. „V Českém údolí prochází kolem domku hrázného a pokračují nahoru do parku,“ popisuje.

Kuták přiznal, že zástupci města byli v otázce obrany před divočáky dlouho bezradní. Teď doufá, že se novinka osvědčí. „Pak bychom to asi instalovali i dál v Českém údolí, případně na Homolce,“ sdělil.

Pořízení prvních sedmadvaceti plašičů stálo zhruba 400 tisíc. „Ale v tomto případě by byla hodnota uchráněného majetku o dost vyšší,“ prohlásila Hana Hrdličková.