Divočáci se prohání v Borském parku a odváží se i k okraji sídliště. (Ilustrační snímek)

Divočáci se prohání v Borském parku a odváží se i k okraji sídliště. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Borský park v Plzni devastují divočáci. Správci chystají odchyt

  • 9
Největší park v Plzni na Borech devastují v posledních týdnech nájezdy divočáků. Rozrývají poměrně rozsáhlé území a dostali se až na sportoviště areálu Slavie VŠ. Správci městských lesů se nejspíš pokusí divočáky odchytit.

Zvířata zřejmě nejsou plachá a za potravou míří až k okraji borského sídliště na vzdálenost jen pár desítek metrů od domů.

Správci městských lesů a zeleně tvrdí, že jednoduchý a rychlý recept na to, jak dostat divoká prasata z parku, zřejmě neexistuje.

Území přitom k rekreaci využívají tisíce lidí, kteří v parku sportují a chodí tam na procházky s dětmi nebo se psy.

V minulosti trápila přemnožená divoká prasata čtvrti Valcha nebo Litice. V Liticích kanci opakovaně přeorali fotbalové hřiště. Tak hluboko do města jako nyní se ale divočáci dosud nedostali.

Správce městských lesů a zeleně Richard Havelka řekl, že na řádění divokých prasat v parku upozorňovalo v posledních dnech už mnoho lidí. Havelka se domnívá, že je velmi nepravděpodobné, že by divočák mohl něco udělat člověku, ale nevyloučil, že střet kance se psem by pro psa dopadl špatně.

Na divočáky už doplatila TJ Slavia VŠ. "Přímo na minigolfu nám hodně rozryli pozemek, zem i mezi dráhami. Pracuji na Slavii asi čtyřicet let a něco takového jsem nezažil," uvedl předseda tělovýchovné jednoty Ivo Roubal.

Richard Havelka řekl, situaci zhoršuje to, že divočáci jsou zvyklí na městské prostředí. "Nevadí jim auta, nevadí jim lidi. Plašení nebo nějaké repelentní přípravky proti nim nezabírají," sdělil. Havelka řekl, že divočáci v parku hledají především červy a ponravy.

Uvedl, že jsou schopni se za potravou přesunout i o desítky kilometrů za den. "Není pro ně problém překonat řeku, tu přeplavou," sdělil.

Havelka přiznal, že nebude snadné divočáky z parku dostat. "To není honební pozemek a lov v Borském parku nepřipadá v úvahu," zdůraznil.

Jak chce tedy proti černé zvěři v parku zakročit? "Pravděpodobně tam zkusíme umístit odchytová zařízení, do kterých prasata nalákáme na potravu a chytíme je," prohlásil Havelka.

Před dvěma roky se správci městských lesů pokusili problém s přemnoženými divočáky řešit honem v okolí Valchy a jedno prase tehdy ulovili.

Havelka tvrdí, že už takovou akci nechce opakovat. Domnívá se, že je to riziková záležitost, i když prostor střeží policisté. "Střílet v obci není legrace," konstatoval.