Obžalovaný Jan Dubský u Krajského soudu v Plzni.

Obžalovaný Jan Dubský u Krajského soudu v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Muž obžalovaný z útoku na dívku hledal informace o kyselině, tvrdí znalci

  • 3
Jaká kyselina dokáže zabít? Nebezpečnost kyseliny sírové. Tyto výrazy zadával do vyhledávače svého notebooku taxikář Jan Dubský, který u soudu v Plzni čelí obžalobě z útoku na Martinu P. Prokázal to program, který používají počítačoví odborníci. Nedokáží však říci, kdy přesně obžalovaný výrazy hledal.

Podle závěru znalců mohly být výrazy spojené s kyselinou zadány do vyhledávače v době mezi 17. a 19. listopadem 2013. Maskovaný útočník přitom dívku polil kyselinou 18. listopadu 2013 kolem osmé hodiny ráno.

„Nelze určit, v jakém přesném čase byly dotazy do vyhledávače zadané,“ uvedli znalci v posudku, který v pondělí při hlavním líčení citoval soudce Tomáš Bouček.

Devětatřicetiletý Dubský tvrdí, že na internetu tyto výrazy hledal, až když se dozvěděl o poleptání dívky.

ČTĚTE TAKÉ

„Dotaz, jaká kyselina dokáže zabít, jsem zadával hned, jak jsem se o případu dozvěděl. Nevěděl jsem, že byla použita kyselina sírová. Nevěděl jsem, jakou lze zakoupit. Proč jsem ještě zadával dotaz, která dokáže zabít? Protože pak jsem se dozvěděl, že kdyby nebylo lékařů, Martina by umřela. Zajímalo mě, jakou kyselinou je možné zabít. Když se něco takového stane člověku, kterého znáte, zajímá vás to,“ vysvětloval v pondělí obžalovaný.

Pachatel na dívku zaútočil v okamžiku, kdy nasedla do auta a chtěla odjet. Na jejím oblečení, uvnitř auta i nedaleko místa činu v odhozené lahvi  našli policisté čirou kyselinu sírovou.

Na Dubského bundě ani kalhotách se stopy po kyselině nenašly. Na jeho botách ovšem skvrna byla. Byly to boty značky Salomon. Právě boty této značky měl podle dívky pachatel. Sama uvedla, že kdyby nepřišla o zrak, jistě by je poznala.

„Stopa na levé vnitřní straně boty je s největší pravděpodobností od kyseliny sírové. Na dámské bundě byly v kyselině mikroskopické stopy olova, na botách zjištěné nebyly,“ uvedli znalci. V doplňku posudku však uvedli, že na oblečení dívky bylo velké množství kyseliny, proto tam mohly zůstat i stopy kovu.

Kyselina mohla pocházet z autobaterie

„Ve vzorku na botě nemusely být, protože stopa po odkápnutí byla malá a navíc byla už předtím podrobena zkoumání. Nemusí se tak jednat o dva různé vzorky kyseliny,“ uvedli znalci.

Stopy olova ve vzorcích naznačují, že se mohlo jednat o použitou kyselinu například z autobaterie. Nová kyselina je v koncentraci 38 procent, při použití v baterii její koncentrace postupně klesá, ale přibývá olova.

Podle obžaloby Dubský poleptal svoji bývalou přítelkyni, protože se nedokázal vyrovnat s tím, že ho opustila a našla si někoho jiného. Sám však měl v době, kdy ji představoval jako svoji přítelkyni, druhý dlouholetý vztah.

Dívka brutální útok přežila jen díky rychlému zásahu svědků a pomoci lékařů. Bude však mít doživotní následky a přišla o zrak.

Rozsudek v případu zatím nepadl, hlavní líčení bude pokračovat v květnu výslechy svědků. Dubskému hrozí za pokus o vraždu 15 až 20 let vězení i výjimečný trest.