Patricie Glinská z Divadla J. K. Tyla.

Patricie Glinská z Divadla J. K. Tyla. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Literární kavárna má přivést mladé lidi k psaní a nalákat je do divadla

  • 1
V Plzni vzniká Literární kavárna, která má oživit Nové divadlo a otevřít jej veřejnosti i jinými aktivitami než čistě divadelními. První amatérské autorské čtení se tady uskuteční už 16. dubna. V budoucnu by zde mohli ze svých knih předčítat i profesionální spisovatelé.

„Rádi bychom prostřednictvím Literární kavárny podnítili v mladých lidech aktivní rozvíjení tvůrčího potenciálu, přivedli je k psaní a prezentaci svých děl v divadelní budově a snad je také později uvidíme v našich hledištích,“ říká Patrice Glinská z Divadla J. K. Tyla.

Literární kavárna oslovuje mládež a mladé diváky ve věku od třinácti do šestadvaceti let. Na zadané tématické okruhy je vypsaná soutěž.

„Nejlepší texty budou autoři moci prezentovat na večerech autorského čtení v Restauraci Za oponou v Novém divadle. Z nich pak vzejdou vítězné texty literární soutěže, které budou vydány ve sborníku a scénicky zpracovány herci Divadla J. K. Tyla v rámci Galavečera Literární kavárny,“ vysvětlila Glinská.

V porotě, která texty posoudí, usednou odborníci na český jazyk a zvláště na literaturu - redaktorka Českého rozhlasu Plzeň Petra Kosová, učitel Gymnázia Františka Křižíka Jan Anderle, novinářka a publicistka Markéta Čekanová a dramaturgyně plzeňské činohry Klára Špičková.

Klára Špičková také stráví čas s autory děl vybraných k veřejnému čtení. Řekne jim, jak s textem pracovat.“ Od podzimu bychom chtěli v návaznosti na Literární kavárnu uspořádat i workshop tvůrčího psaní,“ doplnila Glinská.

Podle jejích slov by měly mít večery autorského čtení neformální charakter s příjemným povídáním, čtením a hudbou, už kvůli tomu, že většina autorů pravděpodobně nebude mít velké zkušenosti s prezentací na veřejnosti.

V současné době také vznikají webové stránky, na nichž budou texty z autorského čtení zveřejněny. Čtenáři webu také budou hlasovat o finálním uvedení textů na Malé scéně.

Projekt Literární kavárny zaštiťuje Valeriánova nadace, její zakladatel žije v Berlíně a založil ji na památku svého tragicky zesnulého syna, který měl literární nadání.

„Nadace pořádá autorská čtení tam. My do budoucna plánujeme, že by nejlepší české texty v Berlíně zazněly a jejich texty naopak u nás. Takže plzeňská Literární kavárna by se postupně mohla stát mezinárodním projektem. Na naše autorská čtení chceme také postupně zvát i profesionální spisovatele, kteří by mohli předat některé své zkušenosti začínajícím autorům a přečíst také něco ze své tvorby,“ podotkla Glinská.