Divadelní spolek Jezírko odehrál stovky představení zejména pro dětské diváky,...

Divadelní spolek Jezírko odehrál stovky představení zejména pro dětské diváky, po roce 2000 se začal stále víc zaměřovat i na dospělé. | foto: Divadelní spolek Jezírko

Divadlo Jezírko přečkalo nacisty i komunisty, dočkalo se stálé scény

  • 0
Jeden z nejstarších ochotnických spolků v Plzni - Jezírko - letos slaví sto let. Za tu dobu se v něm vystřídaly stovky herců a uskutečnily se desítky premiér. „Začátky jsou spojeny s Dělnickou tělovýchovnou jednotou na Košutce,“ prozrazuje současný vedoucí souboru Jiří Zápotocký.

První představení spolku neslo název Srdíčko z lásky a odehrálo se v Lochotínském pavilonku.

Divadelníci tehdy neměli stálou scénu, a tak hráli v přírodě. Po několika letech se jejich zázemím stal nový sál v restauraci U Pavlů. Soubor uváděl několik her do roka. Šlo především o díla Josefa Kajetána Tyla, Václava Klimenta Klicpery a Aloise Jiráska.

Historie Divadla Jezírko

* V roce 1916 vzniká Dělnická tělovýchovná jednota na Košutce, na kterou Jezírko navazuje.

* V roce 1977 se jednota spojuje s Dělnickým ochotnickým spolkem v Plzni-Bolevci. Společný soubor dostává jméno Divadelní amatérský soubor Lucerna.

* V roce 1993 se rodí na jeho základech Divadelní spolek Jezírko.

* V roce 2001 začíná tradice divadelních představení v zámeckém parku v Křimicích.

* Soubor má základnu v KD Šeříkovka.

Souběžně v Plzni-Bolevci fungoval Dělnický ochotnický spolek. Ten vznikl v roce 1920 a jeho prvním počinem byla veselohra Ferdinand spí. Působištěm souboru byly postupně restaurace U Kabátů, U Legionáře a od roku 1932 nový Lidový dům v Bolevci, do jehož sálu se vešlo až 400 diváků.

„Soubory je zbytečné oddělovat, protože průběžně řada herců působila v obou z nich a a oba spolky dokonce i spolupracovaly a pomáhaly si v těžkých dobách. A nakonec splynuly,“ konstatuje Jiří Zápotocký.

Nelehké časy herci prožívali během druhé světové války. Přestože nacistický režim postupoval vůči zájmovým spolkům spíše represivně, podařilo se plzeňská představení do určité míry zachovat.

U Pavlů se hrálo až do roku 1943, kdy byl sál zničen při náletu. Spolek tím přišel i o veškerý svůj majetek a ochotnická činnost byla do konce války znemožněna. Po konci války se košutecký spolek podílel na vybudování nového kulturního domu poblíž košuteckého jezírka. Od roku 1948 již měl nové zázemí - až do 80. let minulého století.

Soubor při Lidovém domě v Bolevci také ve své činnosti pokračoval. Od roku 1968 nesl název Divadelní soubor Josefa Raise při O. B. v Plzni-Bolevci na paměť dlouholetého režiséra a vedoucího. V roce 1976 však ochotníci museli odehrát poslední představení. Kvůli rozvoji severního předměstí Plzně byl totiž Lidový dům bez náhrady zbourán.

Spojení přišlo s Lucernou

Po nedobrovolné ztrátě zázemí došlo ke sloučení obou spolků. „Ještě v roce 1976 uvádí spojený soubor první představení Lucerna od Aloise Jiráska. A jako připomínku si název Lucerna dal do názvu,“ říká vedoucí souboru.

Po uzavření sálu v 80. letech a privatizaci na začátku 90. let ztrácí ochotníci i své košutecké působiště a na dlouhé roky se stávají kočovníky po různých sálech.

Do podoby, jakou má v současnosti, se soubor dostal v roce 1993. Tehdy si dal do názvu Jezírko na památku řady představení u košuteckého jezírka a jeho dlouholetým vedoucím a režisérem se stal Jaroslav Pára.

Divadlo odehrálo stovky představení zejména pro dětské diváky a po roce 2000 se začalo stále víc zaměřovat i na dospělé. V roce 2001 vznikla tradice představení v zámeckém parku v Křimicích, kde soubor každoročně uvádí velké hry s desítkami herců. Od roku 2005 našel soubor Jezírko konečně stálou základnu v KD Šeříkovka, kde je díky ÚMO Plzeň 2 dosud.

Od roku 1993 Jezírko uvedlo přibližně čtyřicet premiér s mnoha reprízami. Část z nich je autorská. Po roce 2011 odešel ze zdravotních důvodů Jaroslav Pára a soubor pokračuje s několika režiséry ze svých řad. Zatím poslední premiérou bylo vloni představení Město Slunce z prostředí starověkého Egypta. V letošním roce divadlo uvede hry Vernisáž, Sluha dvou pánů a Krysař.