Podle lékaře Zdeňka Rokyty lékaři při porodu volili mezi dvěma riziky, a to rizikem infekce a naproti tomu nezralosti plodu. Ilustrační snímek

Podle lékaře Zdeňka Rokyty lékaři při porodu volili mezi dvěma riziky, a to rizikem infekce a naproti tomu nezralosti plodu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Fakultní nemocnice v Plzni nezavinila smrt novorozence, rozhodl soud

  • 4
Plzeňská fakultní nemocnice se nemusí omlouvat ani platit odškodnění Evě K. z Plzeňska, jejíž syn zemřel ve zdejší porodnici v lednu 2010 krátce po porodu císařským řezem na streptokokovou infekci. Ve středu tak na základě znaleckého posudku rozhodl Krajský soud v Plzni.

Podkladem pro rozhodnutí Krajského soudu v Plzni byl znalecký posudek vyhotovený ve Fakultní nemocnici v Olomouci. "Znalci uvedli, že péče byla minimálně standardní," řekla u soudu právnička Fakultní nemocnice v Plzni Anna Havlíčková.

Znalec, kterého najala rodina zemřelého chlapce, ale uvedl, že pokud by se udělal císařský řez dříve a ne až 26 hodin po odtoku plodové vody, tak by byly šance na přežití novorozence mnohem vyšší.

"V doporučených postupech pro porodníky je vyvolat porod do dvanácti hodin po odtoku plodové vody, protože každá hodina po odtoku zvyšuje riziko infekce," uvedla právní zástupkyně rodiny Viola Šiplová.

Lékaři plzeňské nemocnice tehdy ale Evě K. aplikovali přípravek na oddálení porodu. "To bylo diskutabilní," uvedl soudce Karel Svoboda.

Soudní znalci podle něj ale argumentovali tím, že plod byl nezralý, protože k porodu došlo předčasně v 33. týdnu a oddálení mělo sloužit k aplikaci kúry sloužící k dozrání plic novorozence.

Podle soudu nebyla infekce u novorozence prokázána

"V lékařské dokumentaci ale nebylo uvedeno, jaká látka sloužící k dozrání plic byla použita," podotkla Šiplová.

Soudce podotkl, že infekce nebyla u novorozence prokázána. "Soudní znalci říkají, že infekce nebyla v těle novorozence až do doby porodu. My tvrdíme, že před porodem byla zjistitelná, ale testy na přítomnost infekce v těle novorozence byly dělané pět a půl hodiny před porodem," namítla Šiplová.

Ve znaleckém posudku, který si nechala vypracovat rodina Evy K., bylo také uvedeno, že matce nebyl podán penicilin, který by mohl být na streptokokovou infekci účinný, ale jiná látka. Podle soudce ale bylo již z dřívějška známo, že matka byla na penicilin alergická. Streptokokovou infekci tehdy prokázala až nařízená pitva novorozence.

"Tehdejší přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Zdeněk Rokyta před soudem uvedl, že lékaři volili mezi dvěma riziky," uvedl soudce Svoboda s tím, že na jedné straně podle něj stálo riziko infekce a proti tomu nezralost plodu.

Šiplová ale namítla, že se dnes rodí velmi nezralé, třeba osmisetgramové děti a přežívají.

Když si rodina stěžovala na podjatost soudem povolaných znalců s poukazem na to, že se olomoučtí lékaři s plzeňskými porodníky dobře znají a mohou jim kvůli tomu stranit, soud námitku zamítl.

"Gynekologové se v Čechách navzájem stýkají, jsou také členy profesních organizací, to se zde týká každého renomovaného znalce," reagoval soudce Svoboda.

V případu bylo v minulosti vedeno i trestní řízení, policie jej ale odložila.