Diskuze

Dostavba areálu v Mariánské Týnici podle plánu Santiniho má své odpůrce

Výjimečný projekt chystá barokní památka v Mariánské Týnici na Plzeňsku. Kraj spolu s muzeem, které sídlí v bývalém proboštství, totiž chtějí po třech staletích dostavět část bývalého poutního areálu, a to podle původního záměru stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Tak to chce veřejnou soutěž o nejlevnější dostavbu a hlavně stavět z Ytongu a zateplit polystyrénem. Ne teď vážně, problém vidím hlavně v materiálech a stavebních postupech barokních dob, to dnes prostě skoro nikdo už nedokáže. Zkuste se třeba kouknout na nějaký barokní krov, který byl vytvořen s nástroji té doby zadlabáváním a drží 300 let bez jediného šroubu či jiného kovového dílu, kde architekt měl pouze tužku, papír a svůj mozek. Bez počítače, CNC frézy na dřevo to prostě už skoro nikdo neumí a to jsme jenom u krovu, zkuste se např. zeptat zednické firmy že chcete mít v baráku klenuté stropy, i klenuté okno je problém. Ano je pár specializovaných firem, ale odhaduji že 52 milionů bude prostě málo. Sám jsem pro dostavbu, když známe záměr architekta, ale ... viz výše.

2 0
možnosti
Foto

Kdyby se všichni řídili tím, že se nemá nic dostavovat, tak bychom dnes neměli Pražský hrad ani Chrám sv. Víta. To je blbá logika. Santiniho nedokončení stavby z historie nevymizí, jen do učebnic historie přibude údaj o dokončení stavby v současnosti. Takové by přeci dějiny měly být - živé, postupující vpřed.

9 1
možnosti

Ano, ale. Moje "ale" spočívá v tom, že se Vámi zmíněné stavby dostavovaly, protože sloužily nějaké své funkci, která byla v době dostaveb či spíše přestaveb aktuální a vypovídala o tom, že stavby jsou živé v účelu, k němuž byly buď od počátku anebo v tu danou dobu užívány.

Paní doktorce Ireně Bukačové patří nehynoucí díky za to, že tuto úžasnou památku zachránila před zřícením. Zda je třeba naplnit či lépe dokončit Santiniho projekt, když už je využití jiné, je otázka, nad níž je na místě věcně diskutovat. Rovněž i nad případným využitím přiměřených technologií, myslím si, že pokud k dostavbě dojde, mělo by se přiznat i technologicky, že jde o dostavbu, která je sice citlivá, ale přiznaná, čili s oužitím technologií začátku 3. tisíciletí, byť se zachováním základního vzhledu a proporcí Santiniovského projektu.

A snad trochu i povzdech, že zde se dostavuje v podstatě muzeální sakrální památka, když tolik jiných skvostů baroka chátrá... což ovšem na druhé straně není vina Mariánské Týnice a doktorky Bukačové, naopak, dávají příklad péče a starostlivosti.

2 0
možnosti

No, kdyby to bylo na lidech, jako je pan Domanicky, nikdy by treba nebyl dokoncen chram sv. Vita... a to by byla skoda, ne? To same plati treba o Karlstejnu a mnoha jinych pamatkach...

3 1
možnosti

Tak zrovna Karlštejn byl spíše z části přestavěn než dostavěn.

2 0
možnosti

Názory Domanického jsou někdy trochu ujeté.

3 0
možnosti