Diskuze

Kůrovec je i v Brdech, ale likviduje se včas, říká bývalý ekolog újezdu

Syrová příroda je největší devizou Brd. Nabízí něco, co je dnes v Česku jen v pohraničí - úžasné neobydlené části, nekonečné hektary lesa, kde není nikdo. V rozhovoru pro MF DNES to řekl bývalý ekolog vojenského újezdu Karel Urban. Prozradil, že i v Brdech žije kůrovec a myslí si, že by se proti němu mělo bojovat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Po dlouhé době jeden rozumný ekolog! R^

0 0
možnosti

T31i14b23o45r 15N27o52v30á10k

31. 1. 2016 13:37

Stejně jsou nekrásnější ty lesy, na které pazoura člověka nešáhne. Ty umělé smrkové monokultury, které mají v ČR drtivou převahu a kde na sto honů nepotkáte žádné zvíře, vypadají spíše děsivě

2 0
možnosti

Jsme v Evropě - kontinentu, který člověk prakticky celý obhospodařuje tisíciletí. Takže původních lesů bez zásahu zde moc nenajdeme. A dřevo a co nejlevněji vyrobené potřebujeme. Je to fakt, se kterým nic nenaděláme, jedině, že dřevo pro svoji potřebu dovezeme z rozvojových zemí, kde pro naši potřebu se likvidují původní pralesy.

Navíc smrčiny nejsou bez zvířat. Například na podzim u nás k autobusu přiběhl celý vyplašený houbař s výkřiky, že hříbky smrkáčky "hlídala" místní bachyně Mařena se svými dětmi selátky.

Ale vážně - protože se pohybuji i v Praze, tak nezřídka si tam lidi stěžují, že Lesy kácejí jehličnany. Cokoliv vysvětlit je marné, tak je posílám na Kunratického lesa, kde jedna cesta dělí starší smrčinu od staré doubrava, která je na druhé straně cesty. A říkám jim, aby se na chvíli zastavili a poslouchali, který z těch lesů je víc obydlený.

Nic názornějšího jsem zatím nevymyslel.

0 0
možnosti

Nadšení pana ekologa dvakrát nezdílím. To že se Brdy nezastaví moc nevěřím, vše je jen otázkou času.

0 1
možnosti

Mimochodem - co tam těm lidem nabídnete?

Na bydlení na Brdech je chladno - to je víc pro domorodce, kteří se tam naučili žít. Investice do nějakých hotelů jsou skoro na hranici rentability, protože všude je podobných zařízení dost a nabídnout kvalitní zázemí. Kolik dnes lidí bude chodit na procházky, či jízdy kolem celý týden dovolené, aby uživili provoz hotelu.

lyžování - prohrávají současná střediska ve vyšších lokalitách, Brdy zas tak sněhem neoplývají.

Brdy budou možná zajímavé prvních několik let, jako pohraniční pásmo. Ale potom očekávám, že zůstanou pro příznivce víkendových akcí, kratších dovolených a rekreaci v malých penzionech.

Navíc - okolní obce si často uvědomují, že Brdy jim chrání kvalitu pitné vody, tak taky samy nebudou výrazně usilovat o velkou zástavbu.

Nicméně - toto je teorie. praxe je jiná - stačí dotační tituly a jede se v šílenostech.

1 0
možnosti

J44a76n 37K53o74h53l

31. 1. 2016 11:14

Některý pravopisný chyby v článku jsou teda brutální.. autorka to po sobě nečte?

0 0
možnosti

Takže problém není kůrovec, ale umělé udržování smrkových porostů kde pak nemůže ani růst nic jiného.

2 0
možnosti

Myslím, že to tak nějak bude - původní les byl nahrazen smrkovou monokulturou, kde se kůrovci daří a potom nějaká hlava pomazaná vymyslela, že si to příroda srovná sama. Proto kůrovcové kalamity (bez zásahu proti množícímu se broukovi) mají takové dopady.

0 0
možnosti

P46e21t61r 13P58e17t16r

31. 1. 2016 10:15

Dosazení úředníci v CHKO tomu udělají tipec.

0 0
možnosti