Diskuze

Morseovku a vázání uzlů už se neučí, říká spoluautor knihy o skautech

Skauting se během let razantně změnil. Morseovku nebo rozdělávání ohně třením dřívek dnes děti nepochopí. Místo toho se věnují třeba geocachingu, říká spoluautor knihy o historii skautingu na Plzeňsku David Koura. Tábory jsou prý ale stále stejné, skauti bydlí ve stanech a myjí se v potoce.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Chapu vypusteni morseovky - tak jak se to uci skauti je to spis kontraproduktivni, kdyz se pak clovek chce opravdu naucit morse, tedy minimalne 40zn/min. Ale uzly? Chapal bych jistou redukci, clovek jich nemusi umet 50, ale zhruba ten tucet zakladnich se vic nez hodi. A obecny schopnosti preziti v prirode tak nejak chapu jako hlavni poslani skauta, tak nevim proc bych tam po jejich vypusteni mel dite vubec posilat.

2 0
možnosti

tak zrovna vypoustet vazani uzlu nejak nepochopim, to jako proc ? Cim to nahradi, tabletem? Uzel prece potrebujete uvazat vzdycky - a v nouzove situaci by se i ta morseovka sikla, ono staci mit vybity mobil a nemit signal a jste v...

5 0
možnosti

Morseovku a vázání uzlů dnešní děti nepochopí. Geocaching zvládne průměrný kokršpaněl, tak snad i ty naše děti.

1 0
možnosti
Foto

Že je už dnes na nic morzeovka a praporky to chápu. To je zdatnost vyžaující nejméně dva co ji ovládají. Ale proč vypouštět rozdělání ohně dřívky a uzle to nechápu. Správnej uzel může zachránit život, oheň jakbysmet.

7 0
možnosti
Foto

No tak hlavne aby dnesnim deckam gpska, tablety a podobne vykriky poradily jak zavazat tkanicku u bot a jak nariznout spekacek vcetne nabodnuti na klacek aniz by u toho musel asistovat lekar, pravnik a nezavisly pozorovatel....:-/

10 0
možnosti

Teda skaut sice nejsem a nikdy jsem nebyl a nebyl jsem ani pionýrem, ale základy přežití v naší přírodě (oheň, přístřešek, základní pasti (ty jen teoreticky)) to považuju celkem za nutnost. Stejně jako základy dálkové komunikace (morseovka a semaforová komunikace (praporky, ruce)). A co se týká těch fyzických schopností, tak není právě skaut od toho aby trochu tý fyzický zdatnosti taky získali? Pravda, skaut není sokol, ale určitě bude nějaký ten bobřík fyzické zdatnosti ne? :-)

13 0
možnosti

Jako specializace je přežití v přírodě určitě zajímavé i dnes, ale pokud jsou věci, které byly módní v době vzniku skautingu, vytlačovány věcmi, které jsou módní dnes, tak bych v tom žádný úpadek neviděl. Ale jistě mají něco do sebe jak retro oddíly, tak oddíly, které jdou s dobou.

0 1
možnosti

No, zrovna morseovka je základ. Kdyby byla krize, vypínají se tyto prostředky jako první a bez elektřiny je za pár dní stejně vymalováno. A není od věci uměr přežít zcela bez civilizace.

10 0
možnosti

Zapomněla jsem ty uzly, protože to je naprostá samozřejmost...

0 0
možnosti

Zajimave. Se skautama jezdim taky, morzeovku delame i se sedmiletymi detmi, uzly jsme je ucili zrovna pred mesicem a mobil si na tabor sice vzit muzou, ale vzhledem k absenci elektriny s nim nic nevymysli. A vedi to i samy, proto jsme na lonskem tabore nemeli mezi detmi mobil ani jeden.

Pokud pan z Plzne premenuje skauty na krouzek geocachingu, je to jeho vec a kritizovat ho nebudu. Hlavni vec je, ze to bavi deti. My na Vysocine budeme ale s dovolenim dal ucit predpotopni morzeovku a odmitat tablety. (ktere tady mimochodem "kazdy" opravdu nema)

18 0
možnosti

Stejne jako ty fyzicke dispozice mladeze mi neprijdou nikterak rozdilne nebo horsi. Jasne, se zacatkem 90. let nemam srovnani, byl jsem spunt. Ale na nasich taborech deti bosky behaji od rana do vecera a svou energii hrave strci do kapsy i nas vedouci.

3 0
možnosti

Já tedy nevím, ale skaut na Plzeňsku je asi jiný než jinde. Moje vnučka chodí do skauta v Praze a morseovku a uzle se učí i nyní a je z toho nadšená. Ono totiž nejvíc záleží kdo ten oddíl vede... ;-)

11 0
možnosti

Pár uzlů umět se hodí i dnes

10 0
možnosti
Foto

Nechodila jsem do skautu, ale na táboře jsem se uzly učila a takový tkalcovský uzel už se mi několikrát hodil.

4 0
možnosti