Návrh sochy sv. Jana Nepomuckého na mostě v obci Čepice

Návrh sochy sv. Jana Nepomuckého na mostě v obci Čepice

Díky kytaristovi Brabcovi bude nad Otavou nová unikátní socha světce

  • 1
Svatý Jan Nepomucký bude od letošní sezony hlídat vodáky na řece Otavě. Unikátní skleněná plastika světce v životní velikosti najde místo přímo na mostě nad řekou v obci Čepice nedaleko Sušice. S myšlenkou přišel kytarista Lubomír Brabec, který v Čepicích již několik let žije.

 "Před chalupou mám most a měl jsem pocit, že mi na něm něco chybí," vysvětluje Lubomír Brabec s tím, že volba svatého Jana Nepomuckého byla logickým krokem. Je totiž patronem země české, vorařů, vodáků, mlynářů, mostů a také ochráncem proti povodni a vodnímu nebezpečí.

Lubomír Brabec

Jan Nepomucký bývá nazýván také stavitelem mostů mezi lidmi a národy. Dle slov papeže Jana Pavla II. je to nejznámější Čech.

"Socha nejslavnějšího českého světce stávala v Čechách na většině mostů od dob barokních," připomíná kytarista s tím, že ve druhé polovině 20. století se sochy začaly ve větší míře odstraňovat a přemísťovat do ústraní.

"Dělalo se to i přesto, nebo právě proto, že kult svatojanský byl dvě stě let jakýmsi vrcholem náboženského, a přitom česky-náboženského, smýšlení," upozorňuje Lubomír Brabec.

Přispět může každý

O realizaci a financování sochy se stará neziskové sdružení Otavská svatojánská společnost. Kdo chce přispět, dozví se vše potřebné na jeho webu.

Za pět tisíc korun si můžete "zakoupit" i vlastní hvězdičku ze svatozáře světce.

24. června se na hradě Rabí uskuteční koncert, jehož výtěžek bude  použit na stavbu. Vystoupí tu Gabriela Beňačková, Pavel Šporcl, Daniel Hůlka, Karel Vágner, Janek Ledecký a Lubomír Brabec.

Vodáci, kteří plují po řece, si ale podle něj zaslouží, aby svého patrona viděli.

Známý muzikant původně uvažoval o tom, že by na mostě stála jen malá, zhruba 30 centimetrů vysoká socha, vyrobená ze železa nebo kamene. Poté jej ale kamarádi výtvarníci přesvědčili, že vyšší socha bude na mostě vypadat mnohem lépe.

"Když jsem pak byl v Dobré Vodě, viděl jsem v poutním kostele sv. Vintíře úžasný skleněný oltář, který vyrobila sklářka Vladimíra Tesařová, pocházející ze Zbraslavi," popisuje Lubomír Brabec. Když sklářce sdělil své přání nechat si vyrobit ze stejného materiálu sochu Jana Nepomuckého, považovala to za nesmysl.

Názor ale změnila během několika dní. "Nadchla se pro to. Nakonec sama přišla s tím, že by socha byla v životní velikosti," říká Brabec.

Návrh je výtvarně opravdu neobvykle pojatý, na mostě by měl stát skleněný oboustranný reliéf patrona řeky, kterého by viděli jak pěší procházející po mostě, tak vodáci. Reliéf má být laděný do modra, který vytváří iluzi toho, že řeka vystupuje nahoru.

Speciální materiál – olovnaté tvrzené sklo – výrobu značně prodraží. Výroba bude stát více než půl milionu korun. Odkdy bude socha na mostě stát, záleží proto především na tom, kdy se podaří sehnat potřebné finance. Brabec věří, že to bude ještě letos.