Vedoucí lékař diabetologického centra FN v Plzni Zdeněk Rušavý ukazuje přístroj pro diabetiky, tzv. kontinuální monitor glykémie

Vedoucí lékař diabetologického centra FN v Plzni Zdeněk Rušavý ukazuje přístroj pro diabetiky, tzv. kontinuální monitor glykémie | foto: Daniel Beran, MAFRA

Diabetikům v Plzni pomáhá unikátní přístroj. Jako prvním ve východní Evropě

  • 3
Lékaři plzeňské fakultní nemocnice používají jako první v zemi nový přístroj, který díky svým úžasným schopnostem pomáhá lidem trpícím cukrovkou. Takzvaný kontinuální monitor glykémie, malou krabičku hlídající hladinu cukru v krvi, mají pacienti neustále při sobě a pomáhá předejít krizovým stavům.

Diabetologické centrum Fakultní nemocnice v Plzni nový přístroj začalo aplikovat pacientům jako první v zemích bývalého východního bloku. "Zatím máme 15 pacientů," říká šéf centra Zdeněk Rušavý.

Přístroj lékaři předepisují nejrizikovějším pacientům, kteří používají takzvanou inzulínovou pumpu. Těmto lidem výrazně kolísá hladina cukru v krvi a jejich organismus na to včas nereaguje a oni náhle upadnou do bezvědomí. "Pro pacientky je pak například velkým rizikem těhotenství," vysvětluje Rušavý.

Přístroj pro diabetiky, tzv. kontinuální monitor glykémie

Přístroj pro diabetiky, tzv. kontinuální monitor glykémie

LÉČBA CUKROVKY

Člověk, který dostal diabetes do roku 1921, kdy byl objeven inzulín, žil maximálně jeden rok, po objevení inzulínu dostal šanci žít dalších 15 až 20 let a umíral na komplikace spojené s cukrovkou.

Dnes je léčba na takové úrovni, že může žít dalších 40 i 60 let. Je to díky moderní diabetologii, kardiologii, léčbě hypertenze a moderním lékům.

Kontinuální měřič glykémie, který je zaveden do podkoží v oblasti hýždě nebo břicha, vysílá každých pět minut hodnoty glykémie do pumpy a ta, když hladina cukru v krvi klesne, vypne přísun inzulínu.

"To dokáží ty nejmodernější pumpy, které jsou jen v několika zemích Evropy," podotýká Rušavý. Zatím jsou v Česku kontinuální měřiče glykémie dostupné těm, kteří si mohou koupit monitory. Ty přijdou na zhruba pětatřicet tisíc korun ročně.

V zemi je podle Rušavého 50 tisíc diabetiků prvního typu, tedy těch bez vlastního inzulínu, kteří si jej buď pravidelně píchají nebo mají do těla trvale zavedenou kanylu inzulínové pumpy. Jejím prostřednictvím si inzulín dávkují. Pumpu má v Česku desetina diabetiků prvního typu, což nás řadí podle Rušavého mezi světovou špičku.

Pumpu mají podle lékaře všichni, kteří ji potřebují. Překážkou toho, aby ji pacient dostal, je ovšem jeho "neposlušnost". "Nebudu dávat pumpu za sto tisíc někomu, kdo se nezajímá o svou cukrovku. Tomu by se stav stejně nezlepšil. Příkladem jsou alkoholici nebo drogově závislí diabetici," vyjmenovává Rušavý.