Zahájení výstav Restart a Domus v areálu Depo2015 v Plzni. Na snímku známý...

Zahájení výstav Restart a Domus v areálu Depo2015 v Plzni. Na snímku známý designér Maxim Velčovský, který vytvořil neonový erb Plzně. (24. dubna 2015) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Plzeňské Depo2015 se otevřelo designu, hostí dvě špičkové výstavy

  • 1
Monumentální instalace z vyřazených nádrží a díla předních zahraničních a domácích designérů v pátek zaplnily prostor bývalého depa plzeňských Dopravních podniků. Areál se tím oficiálně otevřel kultuře i jako nové centrum na podporu inovací a rozvoje tvůrčího byznysu.

Ještě před rokem v depu parkovaly autobusy a trolejbusy Dopravních podniků. Od pátku je areál Depo2015 v Cukrovarské ulici centrem umění, designu a kreativního průmyslu.

Areál slavnostně otevřely vernisáže dvou špičkových výstav, které budou v Depu2015 do konce roku. Expozice nazvaná Restart, která je na nádvoří, představuje prořezávané skulptury ze starých kovových nádrží Čestmíra Sušky.

Uvnitř Depa2015 vznikla výstava Domus, která patří k největším konceptuálním designovým instalacím v ČR za posledních 20 let. Třiadvacet předních designérů a studií z celé Evropy sem přivezlo 32 projektů inspirovaných tématy voda, země, stroj, mystika a hra.

Areál Depo2015 je náhradou za objekt Světovaru, který měl být dějištěm řady kulturních akcí a důležitou součástí projektu Evropského hlavního města kultury. Kvůli nálezu zdraví škodlivé izolace však projekt kulturního centra zůstal u ledu. Jak to vypadá, depo se stalo plnohodnotnou náhradou.

„My jsme vždycky záviděli Londýnu jeho doky, Německu i Holandsku jejich továrny. Centra vzniklá takovou revitalizací továren mají fantastický potenciál,“ hodnotila prostor depa Jana Zielinski, kurátorka výstavy designu Domus. Plzeňský prostor je podle ní srovnatelný s centry v zahraničí.

Podle programového ředitele společnosti Plzeň 2015 Jiřího Sulženka podobné místo chybělo nejen v Plzni, ale v celé České republice. „Otevírá se prostor, který je kombinací výstavních prostor, řemeslných dílen, prostoru pro designéry a jejich práci i místo určené pro setkávání široké veřejnosti. To podle mě v Čechách skutečně chybí,“ je přesvědčen Sulženko.

V objektu už jsou pronajaty první kanceláře, vzniklo tu také místo pro takzvaný coworking, tedy sdílený pracovní prostor. „Příští týden se spouští v pilotní fázi kreativní inkubátor, zapojeno je pět firem,“ říká Michaela Mixová ze společnosti Plzeň 2015.

Výstavy v Depu2015

Pro ně budou každou sobotu připraveny intenzivní vzdělávací kurzy pod vedením odborníků. Na konci, tedy zhruba za tři měsíce, by měly mít připravený podnikatelský záměr. „Budou připraveny na působení na trhu, najdou se jejich specifika, definují jejich zákazníci,“ vysvětluje Mixová a dodává, že na podzim se projekt spustí naostro.

„Zatímco nyní prostor využíváme jako náhradu za nerealizovaný Světovar, v příštím roce se Depo2015 přeorientuje více směrem k byznysu a podpoře začínajících podnikatelů. Již nyní registrujeme zájem zhruba 20 firem,“ říká k tomu Jiří Suchánek, ředitel společnosti Plzeň 2015.

„Zatím vše vzniká v relativně skromných podmínkách. Zda se podaří získat evropskou dotaci na provoz plnohodnotného kreativního inkubátoru, ukáže až čas,“ naznačuje Suchánek.

Na areál depa byla vypsána architektonická soutěž, existuje už i územní studie. Do budoucna se počítá především s vytvořením obytných prostor, část areálu situovaná k řece by pak měla sloužit spíše volnočasovému využití.