Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Bývalé depo obsadí roboti a drony, nové centrum pobaví děti i dospělé

  • 0
V areálu bývalého depa Dopravních podniků v Plzni vznikne robotické centrum, které dětem zábavnou formou přiblíží moderní technologie. Jedna hala bude vyhrazena robotům, včetně létajících dronů, a jejich příznivcům. Výjimečné zařízení, jaké není jinde v kraji, nabídne dětem až dvě desítky kroužků.

Za projektem stojí Správa informačních technologií města Plzně (SIT), která tak rozšíří svůj záběr v oblasti popularizace technického vzdělání. Už dříve totiž rozjela Dům digitálních dovedností v Dominikánské ulici v Plzni.

Nové robotické centrum vznikne ve zrekonstruované hale, v níž se v minulosti opravovaly autobusy. Provoz by se zde měl rozjet od začátku příštího roku.

Ředitel SIT Luděk Šantora uvedl, že jeho organizace se už dohodla na spolupráci s Masarykovou základní školou, která se chce profilovat jako technicky zaměřená.

„Děti si přičichnou k elektřině, strojařině, konstrukci a celé to zastřeší robotika,“ vysvětluje Luděk Šantora.

Podle dosavadních plánů budou nové centrum dopoledne využívat i jiné školy, aby si děti vyzkoušely, co je v oblasti techniky může zaujmout. Vymýšlí program i pro „taťky“ „Dalším důležitým pilířem provozu centra pak budou různé odpolední kroužky pro děti. Ale počítáme s tím, že jakmile taťkové uvidí roboty, budeme muset vymyslet program i pro ně,“ usmívá se Šantora a připouští, že se v areálu budou konat i kurzy pro dospělé.

„Je to způsob, jak rozvíjet u dětí a mladých lidí vztah k moderním technologiím, což se jim v životě určitě bude hodit,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Primátor Martin Zrzavecký činnost SIT v tomto ohledu označil za jedinou konkrétní podporu technického vzdělávání v regionu.

Projekt předpokládá, že v hale budou dvě učebny a dílny. Jedna učebna bude sloužit menším dětem, které si tam budou vyrábět roboty z lega. „Relativně rychle si postaví stroj a budou se jej formou hry snažit naprogramovat. Tím se jim jakoby skrytou formou dostane technika pod kůži,“ popisuje Šantora.

Hala bude vybavena i obráběcími stroji, na kterých bude možné například k chytrému robotu vyrobit podvozek nebo mechanickou ruku. „Bude tam i velká 3D tiskárna s 3D skenerem. Díky tomu si dokážeme vyrobit malý dron a děti se tak dostanou k robotu, který už nejezdí po zemi, ale létá. Můžou se jej učit ovládat nebo vybavovat čidly a učit ho například orientovat se v uzavřeném prostoru,“ říká Luděk Šantora.

Ten se domnívá, že i kdyby podobných zařízení v Plzni vzniklo pět, ani pak by nebyl zájem o ně zcela uspokojený. Už ze zájmů o kroužky v Domě digitálních dovedností je podle zástupců SIT vidět značný převis poptávky.

Nové zařízení v areálu bývalého depa budou moci využívat podle dosavadních odhadů stovky lidí. Cena kroužků pro děti by neměla představovat velkou finanční bariéru. „Chceme to mít cenově dostupné. Na kroužcích nevyděláváme. Za půl roku by měla být cena do tisícovky,“ konstatoval Šantora.