S krajtou z očí do očí. Při focení lidí a zvířat vznikly unikátní snímky

  • 0
Jedinečné snímky vznikly ve čtvrtek v areálu Depo 2015 v Plzni, kde se před zraky veřejnosti fotografovaly různorodé dvojice složené z lidí a zvířat. Akce „Proč mluvit se zvířaty?“ nabízí originální pohled do zákulisí vztahu mezi jednotlivými osobnostmi a jejich domácími mazlíčky.

Celkem patnáct párů lidí a zvířat vyfotografovala Pola Sieverding z Německa. Lidé ji mohli pozorovat, když zachytila například mecenášku Medu Mládkovou s jejími psy, herce Václava Vydru s koněm Démonem, plzeňskou učitelku Terezu Porubovou se slepicí Pipkou a další kuriózní dvojice.

Vybíraly se během několikatýdenního castingu, který prováděla Mobilní Akademie Berlín společně s Goethe-Institutem v celé České republice.

Zvláštností těchto párů je, že spolu nejenom žijí, ale také spolupracují: ve vědních oborech, pečovatelství, ve veřejném sektoru, v kultuře nebo v zábavním průmyslu.

Návštěvníci akce obdrželi porty se sluchátky, na kterých poslouchali veškeré dění v prostoru: komentované focení, poznámky lidí i zvířat, zvuky z filmů či debatu českých i zahraničních odborníků.

„Zvířata, věda a film vystoupí v tomto spojení poprvé a unikátně v areálu Depo 2015 a Plzeň se tak stane první Evropským hlavním městem kultury a přírody,“ uvedla ještě před zahájením akce autorka projektu Hannah Hurtzig z Mobilní Akademie Berlín.

Součástí akce v depu byl také filmový program plný tajemných „zvířecích“ scén ze snímků Jean Luca Godarda, Petera Greenawaye či Wernera Herzoga a také komentáře vědeckých odborníků z oblasti Human-Animal Studies.

„Téma vztahů lidí a zvířat je pro českou společnost relevantní. Věděli jste například, že podle nejnovějších statistických údajů žije v ČR 1,75 milionů psů? Jen v Praze má víc než 41 procent domácností chlupatého člena rodiny. Je to naprostý rekord v Evropské unii,“ podotkl programový ředitel Goethe Institutu Jakob Ráček. Akce „Proč mluvit se zvířaty?“ je součástí projektu Plzeň 2015.