Předvánoční nakupování začíná. Ilustrační snímek

Předvánoční nakupování začíná. Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pozor na nebezpečné dárky i zloděje, upozorňují inspektoři před nákupy

  • 0
Hračky, které mohou dětem místo radosti ublížit. Triky nepoctivých obchodníků, i nájezdy kapsářů a vykrádačů aut, kteří doufají, že v předvánočním nákupním shonu snáze splynou s davem a nikdy nebudou dopadeni. I takové nástrahy mohou čekat v Plzeňském kraji na zákazníky při nakupování dárků pro nejbližší.

Regionální šéf ČOI Jan Řezáč připouští, že v následujících týdnech budou inspektoři v terénu neustále.

„Nejčastějším vánočním dárkem jsou hračky pro děti. V letošním roce jsme v Plzeňském a Karlovarském kraji udělali 459 kontrol prodejen s hračkami, nedostatky jsme zjistili v téměř třech čtvrtinách případů,“ varuje Řezáč.

Kromě toho, že hračkám chyběla nutná označení, u některých kontroloři marně pátrali po českých návodech k použití. „Alarmující je ale zjištění, že jsme od začátku roku 2015 v Plzeňském a Karlovarském kraji našli osm výrobků, které mohly dětem způsobit vážnou újmu. Byla to například koloběžka s konstrukčními vadami, často se jedná o hračky a dřevěné skládačky s malými částmi, které mohou děti vdechnout a začít se dusit,“ varuje regionální šéf inspektorů.

Tohle zboží nařídili okamžitě stáhnout z prodeje. „I když se maximálně snažíme nebezpečné výrobky a hračky objevit a zakázat jejich prodej, stále platí, že sami rodiče musejí být při jejich koupi maximálně obezřetní,“ říká Jan Řezáč.

Světelný řetěz bez certifikace může zranit člověka i zapálit byt

K vánocům patří i krásně ozdobený a osvětlený stromeček. Inspektoři po zkušenostech varují – nejrizikovější světelné ozdoby se pravidelně objevují zejména na tržnicích v příhraničních oblastech.

„Tam se s nimi setkáváme opravdu nejčastěji. Ze znaleckých zkoumání vyplývá, že vykazují konstrukční závady, které mohou ohrozit život i zdraví spotřebitele nebo způsobit požár. Pokud takové světelné řetězce objevíme, zakazujeme jejich prodej a děláme vše, aby nebezpečné výrobky byly stažené z trhu,“ říká zástupkyně regionálního ředitele ČOI Marie Svachová.

Nebezpečné a zakázané výrobky

Světelný vánoční řetěz Phenix Led Light 100L=10M

Nedostatečně upevněné vodiče, v případě vytržení hrozí úraz elektrickým proudem. Není dodatečně upevněn kryt ovládací jednotky, není dostatečně odolný proti přepětí v síti. Může způsobit požár.

Dvojice kachen

Tahací dřevěná hračka na kolečkách, velká kachna má na zádech malou kachničku. Nevyhověla požadavkům na bezpečnost, při zkouškách se oddělily malé části, které může dítě spolknout a hrozí jeho udušení. Současně se objevily i ostré hrany, o něž se může dítě poranit.

Blikající ježaté míčky

Nahlášené do mezinárodního bezpečnostního systému Rapex, inspektoři se s nimi ale stále setkávají u zahraničních prodejců. Blikající ježaté míčky mají dlouhou pružnou šňůru, na které by se mohlo dítě i uškrtit.

Zdroj: ČOI

Jaká světélka koupit na stromeček? Zdena Horecká o minulém víkendu přemítala v jednom z obchodních středisek v Plzni, jaký světelný řetěz bude letos pro jejich stromek nejlepší.

„Na tržnici bych je nikdy nekoupila. Vzpomínám si, že začátkem 90. let jsme doma takové měli. Blikaly a ještě hrály pořád dokola nějakou písničku. První rok jsme z nich byly jako děti nadšené. Druhé vánoce ale půlka řetězu vůbec nesvítila a o štědrém večeru bylo cítit, že se v nich něco pálí. Táta je hned vyhodil. Říkal, že radši budeme mít stromek bez světýlek, než abychom vyhořeli,“ vybavila si mladá žena, když se probírala krabičkami s LED světly.

Dalším lákadlem k předvánočním nákupům bývají i slevové akce. Jenže slevy 30, 50 nebo ještě více procent se mohou podle inspektorů prodražit.

„Slevy a výprodeje kontrolujeme celý rok, v prosinci to je ještě intenzivnější. Porušení zákonů jsme letos zjistili v západních Čechách u 61 procent kontrol. Ve více než 30 procentech byli spotřebitelé poškozeni i o stovky korun, protože jim naúčtovali původní ceny beze slevy. Jediná rada je si cenu u pokladny zkontrolovat a ihned se ozvat,“ radí Jan Řezáč.

V loňském roce inspektoři rozdali obchodníkům v regionu za tyhle prohřešky pokuty ve výši tři miliony korun.

Policisté varují i před kapsáři a zloději, kteří mnohdy jezdí před Vánoci za kořistí přes celou republiku. „Peníze si rozdělte na více částí, nikdy je nemějte pohromadě. Buďte obezřetní, v peněženkách nenoste lístečky s PIN kódy ke kartám, ani doklady. V autech nenechávejte na sedadlech nebo viditelných místech nakoupené dárky ani oblečení a cennější věci,“ radí ve zkratce plzeňská policejní mluvčí Hana Štefflová, jak se nenechat okrást.